Arabské číslice budí kontroverze a rozhořčení, přitom s nimi přišel někdo úplně jiný

Když dítko přijde ze školy s tím, že se učí arabské číslice, může řada rodičů zpozornět. Jednoduše proto, že mají jasný pohled na svět a na to, co je špatné a co je správné. Než se ale takový rodič začne rozčilovat a psát do školy, měl by si uvědomit, že i on se je ve škole učil. A znají je i jeho rodiče, prarodiče… A když začne pátrat v minulosti, zjistí, že je Arabové vlastně vůbec nevymysleli.

Nejrozšířenější systém zápisu čísel

Arabské číslice jsou dnes nejrozšířenějším systémem zápisu čísel. Používají se v latince, cyrilici, ale také v moderním hebrejském písmu či písmu arabském. Tento zápis zná každý z nás a možná se nad ním ani nepozastavíme. A možná jsme už zapomněli, že arabské číslice nejsou nic jiného než běžné známé číslovky, tedy 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

Mohlo by vás zajímat:  Světové metropole ukazují, že i velké město může být bezpečným místem. Tady budete jako doma

Čísla s různou historií

Nutno říci, že jednotlivá čísla nemají stejnou historii. Některá jsou starší, jiná jsou mladší. Jako první vznikly číslice 1, 4 a 6. Bylo tomu kolem roku 300 před naším letopočtem a daná čísla se postupně vyvinula z tehdy používaných symbolů jazyka bráhmí.

Zhruba o sto let později se z jiných používaných symbolů vyvinula čísla 2, 7 a 9. Později následovala další čísla a tím nejmladším je z hlediska historie číslo 0. To se datuje až k roku 870, kdy bylo jasně identifikováno v nápisu u Gválijaru ve střední Indii.

Mohlo by vás zajímat:  Na pravidlo pěti vteřin se zaměřili vědci. Na jídlo spadlé na zem mají jasný názor
Zdroj obrázku: Freepik

Odkud jsou

Už jejich historie jasně napovídá, že arabské číslice, jak je známe teď, vznikly s největší pravděpodobností v Indii. To dokládají také četné buddhistické texty, kde lze jednotlivé číslovky s jistotou identifikovat.

Byli to ale právě Arabové, kteří se zasloužili o jejich šíření do dalších koutů světa. V Evropě, konkrétně v její západní části, se první zmínky o arabských číslicích datují k roku 976. V Evropě se ale šíření nezastavilo a číslice se dostaly také do Ruska, stejně jako do Číny.

Mohlo by vás zajímat:  Tanec v člověku způsobí velké změny. Zlepší paměť, koordinaci i náladu

Arabské?

Obecně zažité označení pro tolik známé číslovky je skutečně jedno – arabské číslice. Někdy se však lze setkat i s názvoslovím hindské číslice, hindsko-arabské číslice, nebo indo-arabské číslice. To mnohem lépe identifikuje jejich původ.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Arabsk%C3%A9_%C4%8D%C3%ADslice