Chrápání zmírní změna životního stylu i jiná poloha při spánku

Chrápání je velmi nepříjemným problémem. Většinou to nijak nepociťují právě oni, ale všichni v jejich okolí. Řešení je možné, ale musíte k tomu přistupovat hodně individuálně. V první řadě byste měli vše konzultovat s lékařem, protože vám může poradit hodně metod, stejně jako léčebné prostředky. V každém případě ale můžete zkusit i pár domácích metod.

Změna životního stylu

Nadváha může působit problémy s chrápáním. Když zhubnete, můžete se tohoto problému zbavit (a také mnoha dalších potíží). Měli byste také omezit konzumaci alkoholu, a to hlavně před spaním. Alkohol uvolňuje svaly v krku, takže budete mnohem více chrápat. Kouření podráždí dýchací cesty, takže byste se měli vyhýbat také kouření. Zdravý životní styl je skvělou možností, jak se zbavit chrápání.

Mohlo by vás zajímat:  Tropické noci brání kvalitnímu spánku. Dopady sníží správné větrání a hydratace

Správná pozice spánku

Spánek na zádech může hodně zhoršovat vaše chrápání. Místo toho se naučte spát na boku. Dokonce existují také speciální polštáře nebo přístroje, které vám s tímto problémem pomohou. Pořiďte si také vyšší polštář nebo si přidejte ještě jeden. Vyšší poloha hlavy zajistí, že se otevřou dýchací cesty. Díky tomu bude mít celá rodina mnohem klidnější noci.

754
Zdroj obrázku: Freepik

Léčba od lékaře

Navštivte nejdříve svého obvodního lékaře a poté specialistu na spánek nebo ORL. Jestli máte zároveň problémy s dýcháním během spánku, může se jednat o spánkovou apnoe, což je poměrně závažný zdravotní problém. Nesmíte to ignorovat. U dětí se může jednat o zvětšené mandle, což musíte také konzultovat s lékařem a případně je nechat odstranit.

Mohlo by vás zajímat:  Se smogem lze bojovat různě. Ta nejlepší ochrana začíná ale na talíři

Domácí metody proti chrápání

Inhalace páry před spaním může velmi efektivně uvolnit dýchací cesty. To sníží chrápání, takže si užijete velmi klidnou noc. Vyzkoušejte také éterické oleje, jako je levandule. Uklidníte se před spaním, rychleji usnete a chrápání nebude takový problém jako dřív. Zkuste to sami a uvidíte, jestli to na vás působí nebo ne.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/snoring/diagnosis-treatment/drc-20377701