Skladování léků má svá pravidla. Při nevhodném zacházení mohou přestat účinkovat nebo způsobit problémy

Léky najdeme v každé domácnosti. Možná je nepotřebujete, jak je rok dlouhý, ale v případě nemoci je fajn sáhnout do domácí lékárničky a vytáhnout potřebný medikament. Ten je ale potřeba dobře skladovat, protože se jinak může stát, že ztratí účinné látky.

Léky bychom měli nechat v originálním obalu

Na lécích je vždy uvedeno datum, dokdy je můžeme použít. Pokud tato doba přesáhla, je dobré léky vrátit do lékárny. Rozhodně je nepoužívejte! Už by nemusely tak dobře fungovat. Pokud si léky kupujete do zásoby, vždy jednou za čas zkontrolujte data trvanlivosti. Léky raději nechte v originálním obalu a berte si je podle potřeby.

Sirup nikdy nelijte do jiných lahví, nemíchejte ho ani s jinými léky ke zvýšení účinku. Vůbec to nepomáhá a navíc byste pak museli všechny sirupy vyhodit, protože by vám byly k ničemu. Nikdy byste neměli stříhat kousky blistrů. Léky také nepatří do koupelny, protože je tam vysoká vlhkost a léky by mohly ztratit své účinné látky.

Zdroj obrázku: Freepik

Správná teplota je udrží dlouho použitelné

Při vyjímání prášku z blistru si dávejte pozor, abyste nepoškodili ostatní pilule. Příbalový leták byste si měli uschovávat, dokud nebudete mít celé balení léku spotřebované. Můžete si tak jednoduše zkontrolovat, jestli nemáte vedlejší účinky. Pro léky je nutné zajistit správnou teplotu, i z toho důvodu nepatří do koupelny. Léky uchovávejte tak, jak doporučuje výrobce.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání potravinami může skončit ještě dnes. Naučte se triky, díky kterým vydrží dlouho čerstvé

Nepatří například k radiátoru nebo do kuchyně blízko sporáku nebo podobných zařízení. Pokud léky potřebují být v chladu, můžete je dát do lednice, ale dávejte si pozor, aby nepřišly do styku s potravinami. Proto je nedávejte do dveří ani do poličky, která je přímo nad mrazákem. Pokud zjistíte, že máte léky prošlé, vraťte je do lékárny, ale nevyhazujte je do směsného odpadu, protože mohou kontaminovat životní prostředí. Nejlepší bude lékům se vyhnout úplně a posilovat imunitu přírodními prostředky.

Zdroj: https://www.unilab.com.ph/articles/how-to-properly-store-your-medicines-at-home