Na pravidlo pěti vteřin se zaměřili vědci. Na jídlo spadlé na zem mají jasný názor

Jíme nebo mlsáme, ať už bonbony, jiné sladkosti, chlebíčky, nebo ovoce, a najednou nám spadne kousek na zem. Co teď? Zvednout ze země, uklidit a vyhodit, nebo to lehce ofoukat a pokračovat? Někteří si určitě pamatují „pravidlo pěti sekund“. Vědci se tomuto pravidlu věnovali blíže a my se podíváme, na co přišli.

Definice pravidla pěti sekund

Pravidlo pěti sekund říká, že pokud spadlé jídlo zvedneme do pěti vteřin, stále je zdraví nezávadné a nám tak nebude nic bránit v jeho snědení. Poté, co jídlo zvedneme, ho párkrát ofoukáme a pokračujeme. Během pěti vteřin nemají šanci žádné mikroorganismy, aby se přenesly do jídla. Je to ale pravda, nebo ne?

Výsledky testu

Tým vědců prof. Donalda Schaffnera zjistil, co ovlivňuje stupeň křížové kontaminace:

  • vlhkost,
  • typ povrchu,
  • doba kontaktu se zemí.
Zdroj obrázku: Freepik

Vědci zkoumali čtyři různé povrchy – nerezovou ocel, keramické dlaždice, dřevo a koberec. Jako potraviny zvolili meloun, chléb, chléb namazaný máslem a želé. Sledovali, jaké změny nastanou za 1 sekundu, 5 sekund, 30 sekund a 300 sekund. Jako exemplář byl zvolen nepatogenní „bratranec“ salmonely, jenž se přirozeně nachází v lidském trávicím systému. Celkem bylo získáno 2 560 vzorků.

Mohlo by vás zajímat:  Ledová káva v létě osvěží, na tělo působí ale trochu jinak než horká varianta

Co se týče kontaminace, nejhorší výsledky byly zaznamenány u melounu a nejmenší u želé. Podle zjištění vlhkost ovlivňuje nejvíc přenos bakterií z povrchu do potravy. Delší doba kontaktu potravy se zemí vede k většímu přenosu bakterií. V některých případech se bakterie dokonce přesunou i za méně než vteřinu. Co se týče povrchu země, koberec vykazoval nejnižší rychlost přenosu bakterií.

Co tedy dělat, pokud upustíme potravu?

Stručně řečeno, nezáleží, kam upadlo jídlo, bakterie jsou všude. Mohou být i tam, kde je zdánlivě povrch čistý. Jenže to nezjistíme, jelikož je nevidíme. Jedna souvislost je ale jasná, mokré a lepkavé produkty, které spadnou na lepkavou podlahu, zachytí více bakterií než třeba preclík spadlý na koberec. Čím déle potrava zůstane na povrchu, tím více bakterií zachytí.

Nejbezpečnější je vyhnout se konzumaci spadlého jídla a raději ho vyhodit.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/5-second-rule/