Tanec v člověku způsobí velké změny. Zlepší paměť, koordinaci i náladu

Tanec je více než jen příjemná společenská aktivita, kterou podnikáte s přáteli či partnerkou. Má taky skvělou schopnost zlepšit fungování vašeho mozku. Navíc jde o pohybovou aktivitu, při které spálíte mnoho kalorií. Nejedná se však o jediné výhody tance. Pojďme se společně podívat, proč začít tančit ještě dnes.

Tanec zlepšuje paměť a soustředění

Vědecké studie dokázaly, že obecně pohybové aktivity mají pozitivní vliv na paměť a soustředění. Tanec není výjimkou. Tancování se dokonce řadí mezi ty aktivity, které zlepšují paměť a soustředění nejvíce. To platí pro všechny, jak starší lidi, tak i děti. Nejvíce se mozek procvičuje během nácviku tanečních choreografií a jednotlivých sestav. Velký vliv má hlavně sladění jednotlivých tanečních kroků s rytmem hudby, které vyžaduje soustředění.

Mohlo by vás zajímat:  Zatracované sádlo má v kuchyni co nabídnout. Někdy je dokonce zdravější než jiné varianty

Lepší rovnováha a koordinace pohybů

Během tance je nutné pohybovat různými částmi těla v různou dobu. Díky tomu se zlepšuje i celková rovnováha a trénuje koordinace pohybů. Sladění pohybů při tanci má pozitivní vliv na ovládání těla i v běžných situacích. Nejde však jen o zlepšení rovnováhy a koordinaci pohybů. Tanec rozvíjí i další dovednosti, pro které je nutná rovnováha a koordinace. Může se jednat o jiné sporty jako lyžování nebo bruslení. Navíc budete lépe připraveni na občasné pády a příprava znamená nižší riziko zranění během pádu.

Mohlo by vás zajímat:  Lepší než káva i enegry drinky dohromady. Zelený čaj příjemně povzbudí a prospěje celému tělu
Zdroj obrázku: Freepik

Zlepšuje náladu

Během aktivního pohybu se do mozku uvolňují endorfiny, hormony štěstí, které vykouzlí úsměv na tváři. Přidejte k tomu veselou hudbu, pohyby do rytmu a sociální interakci s dalšími tanečníky a uvidíte, že se vaše nálada rychle zlepší. Tancování působí proti úzkosti, depresi a špatné náladě nejlépe ze všech sportovních disciplín. Jestliže se necítíte zrovna nejlépe, pusťte si hudbu a na pár minut se hýbejte do rytmu, uvidíte, že svět kolem vás bude zase o dost lepším místem.

Zdroj: https://www.danceinforma.com/2018/07/08/this-is-your-brain-on-dance/