Zácpou trpí každý pátý člověk. Projímadla nechte v obchodě, nejlepší pomoc má každý doma

Zácpa patří k nepříjemným problémům, jež souvisí s naším životním stylem. Pro zlepšení trávicího systému naštěstí víme, co zkonzumovat, abychom se dočkali kýženého výsledku. Uvnitř článku se podíváme, jakých 5 produktů zlepší tvorbu stolice a zrychlí metabolismus.

Zácpa obecně postihuje 20–30 % populace. Zácpou nazýváme stav, kdy vykonáváme potřebu méně než dvakrát za týden. Dalším příznakem je tvrdá stolice, pocit nadměrného tlaku nebo neúplného vyprázdnění. Zácpu rozlišujeme na tři druhy:

  • habituální (zpomaluje střevní peristaltiku, svírá střeva),
  • organická (způsobuje fyzické obtíže při průchodu stolice),
  • idiopatická.

Riziko zácpy je odrazem špatného životního stylu. Nesprávná strava, špatný pitný režim, nedostatek pohybu, špatný jídelníček a další. Jestliže potíže přetrvávají nadále, je potřeba se obrátit na odbornou pomoc.

Pomůžou otruby nebo lněné semínko

Základem správné stolice je dostatek vlákniny. Zajímavé například je, že v Africe zácpa neexistuje, protože zdejší obyvatelé mají ve stravě dostatek vlákniny. Jedním ze zdrojů vlákniny jsou otruby, jež jsou chutné, syté a levné. Mezi další zdroje patří ovesné vločky, celozrnný chléb, zelenina a ovoce.

Mohlo by vás zajímat:  Bolest v krku neznamená vždy nachlazení. Ukazovat může na nemoc, která zabíjí

Lněné semínko je výborným zdrojem vlákniny, omega-3 nenasycených mastných kyselin, vitamínů a minerálů. Urychluje metabolismus, zlepšuje peristaltiku střev a tvorbu fekálních hmot. Pro zlepšení výsledků stačí každý den 3 lžičky lněného semínka, klidně v kombinaci s jogurtem, podmáslím, polévkami, saláty či sendviči.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejlepší na trávení je siláž, sušené švestky podporují střevní flóru

Po vláknině je důležité zařadit našeho jídelníčku siláž. Podporuje trávení, zlepšuje látkovou výměnu a peristaltiku střev. Nejlepší volbou je kysané zelí, jež obsahuje cennou kyselinu mléčnou. Tyto látky nabídne v každé formě.

Sušené švestky jsou přírodním lékem na zácpu. Kromě vysokého obsahu vlákniny obsahují sorbitol. Sorbitol je přírodní cukr, jenž podporuje rozvoj střevní flóry.

Stačí konzumace obyčejné vody

Lidské tělo je převážně tvořeno vodou. Odborníci na výživu tvrdí, že klíčem ke správnému vyprazdňování je dostatečná hydratace. Denně bychom měli vypít 2 litry vody. Ti, co trpí zácpou, dokonce 3 litry denně. Doporučuje se zařadit bylinkové čaje či různé nálevy.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/best-foods-for-constipation