Zapomenutý židovský podvodník pocházel z Čech. Zařídil prodej Eiffelovy věže a zemřel ve vězení

Viktor Lustig byl notorický podvodník známý svými mnoha podvody a švindly v první polovině 20. století. Narodil se v roce 1890 v Hostinném (dříve známém jako Arnau) v tehdejším Rakousku-Uhersku, nyní Česká republika. Lustig byl velmi inteligentní a měl charismatickou osobnost, kterou používal k tomu, aby si získal důvěru a peníze svých mnoha obětí.

Jedním z nejznámějších podvodů, který Lustig spáchal, byl prodej Eiffelovy věže. V roce 1925 se Lustig vydával za vládního úředníka a přesvědčil skupinu pařížských obchodníků se železem, že město Paříž hledá kupce pro Eiffelovu věž, která údajně vyžadovala nákladnou údržbu a rekonstrukci. Lustig uspořádal falešnou dražbu a dokonce prodal věž jednomu z obchodníků. Před tím, než byl odhalen, Lustig utekl s velkým množstvím peněz.

Lustig je také známý svým podvodem s tzv. „rajským strojem“ (anglicky „money box“), zařízením, které údajně mohlo vytisknout 100dolarové bankovky. Stroj byl samozřejmě podvod, ale Lustig ho úspěšně prodal mnoha lidem za vysoké částky, než byl nakonec zatčen.

Mohlo by vás zajímat:  Osvoboďte se od nepříjemného zápachu nohou. Díky přírodním metodám zmizí během týdne

V roce 1935 byl Lustig zatčen a usvědčen z mnoha zločinů, včetně padělání peněz. Byl odsouzen k dlouhému trestu ve vězení Alcatraz, kde strávil zbytek svého života. Zemřel v roce 1947 ve věznici kvůli komplikacím spojeným s pneumonií.

Viktor Lustig je často připomínán jako jeden z nejodvážnějších a nejchytřejších podvodníků v historii. Jeho příběhy a podvody jsou dodnes předmětem fascinace a připomínkou toho, že i nejnepravděpodobnější podvody mohou být úspěšné, pokud jsou prováděny s dostatečným šarmem a inteligencí.

eiffel-tower
Zdroj obrázku: Freepik

Viktor Lustig, známý jako „muž, který prodal Eiffelovu věž,“ byl zodpovědný za řadu dalších vynalézavých podvodů během své kriminální kariéry. Kromě již zmíněného prodeje Eiffelovy věže a podvodu s „rajským strojem“ byl Lustig zapojen do mnoha dalších švindlů, které zahrnovaly různé metody a oběti. Zde jsou některé z jeho dalších notorických podvodů:

  1. Podvod s alibistickými krabicemi: Lustig přesvědčoval své oběti, že vlastní zvláštní krabici, která může vytisknout 100dolarové bankovky. Na demonstraci funkčnosti zařízení vložil Lustig skutečnou 100dolarovou bankovku do krabice, která by pak „vytvořila“ další bankovku. Ve skutečnosti krabice obsahovala prostor, kde byly skryty falešné bankovky. Oběti byly tak přesvědčeny o schopnosti krabice vytvářet peníze, že ji od Lustiga zakoupily za velké částky.
  2. Podvod s padělanými bankovkami: Lustig se spojil s chemikem jménem Tom Shaw v roce 1930, aby vyrobili a prodali padělané bankovky. Jejich padělky byly tak přesvédčivé, že je bylo těžké odhalit. Tato činnost přitáhla pozornost amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), což vedlo k Lustigovu zatčení a odsouzení.
  3. Podvod s Broadwayem: Lustig údajně podvedl slavného producenta a režiséra z Broadwaye George M. Cohana. Předstíral, že je producentem hry a přesvědčil Cohana, aby mu zaplatil za práva na hru, která již byla veřejnou doménou.
  4. Výkupné za psa: Lustig často krádeže psů bohatých obětí, a poté si vymínil výkupné za jejich bezpečný návrat. Toto byla jeho častá metoda rychlého zisku.
Mohlo by vás zajímat:  Vyzrál jsem na toho, kdo mi z pracovní lednice bral obědy. Nevědomky snědl konzervu pro kočky

Lustigův talent pro podvody byl založen na jeho schopnosti rychle se přizpůsobit, jeho inteligenci a přesvědčivosti. Zatímco některé jeho podvody byly spíše neškodné, jiné měly vážné důsledky pro jeho oběti a nakonec i pro něj samotného. Jeho různorodá kariéra v kriminálním světě z něj udělala legendu a jeho příběhy nadále fascinují lidi po celém světě.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Viktor_Lustig, https://czwiki.cz/Lexikon/Viktor_Lustig, kniha "The Man Who Sold the Eiffel Tower" od Jamese Johnsona