Září v zahradě: péči potřebuje trávník, rostliny i ovocné stromy

V září bývá příroda na zahradě kouzelná. Pozdní trvalky i spousta letniček si zachovávají své plné květy, takže je na co se dívat. Ale nenechte se uchlácholit krásou, jelikož září je měsícem, který vyžaduje spoustu práce na zahradě. Na co byste neměli v žádném případě zapomenout?

Založení nového trávníku

Do půlky září je ještě vhodná doba, kdy lze založit nový trávník. Počasí je dostatečně teplé na to, aby se ujala semena a mladé rostlinky zároveň zakořenily, než přijdou mrazy. Na mladý trávník celou zimu nevstupujte, starý provzdušněte prořezáním.

Mohlo by vás zajímat:  Staré kartony nepatří do sběru, ale na zahradu. Rostliny tím získají spoustu výhod

Péče o rostliny

Nyní je správné období, kdy letní cibuloviny uklidit a jarní cibuloviny vysadit. Už na konci srpna se mohou vysadit cibule sněženek a bledulí, narcisů, ladoněk, řebčíků, kandíků a lužanek. V září se k nim přidají tulipány, okrasné česneky, lilie, ladoníky, křivatce, modřence a snědky. Letní cibuloviny (mečíky, pryskyřníky a begonie) vyndejte ze země ven, očistěte a uskladněte.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyseli jste semena hvozdíků, macešek nebo pomněnek? V září je vysaďte na záhony, kde přečkají zimu, aby mohly na jaře vykvést. Září je také vhodným obdobím pro letničky a dvouletky. Pozor dejte na chryzantémy, přesaďte je do květináčů a přeneste do skleníků či domů. Při nejhorším je alespoň ochraňte lehkou fólií. Stejnou péči vyžadují i jiřinky. Trsy trvalek po odkvětu rozdělte rýčem na menší kusy a přesaďte. Každý odkop by měl obsahovat nejméně tři výhonky.

Mohlo by vás zajímat:  Domov v pánském stylu: minimalismus, kontrast i praktičnost

Sklizeň

Veškerá jablka a hrušky skliďte ze stromů a pořádně prohlédněte. Pěkné a nepoškozené plody uložte nejlépe v jedné vrstvě do sklepa. Popadané nebo lehce poškozené ovoce ihned zpracujte. Nenechávejte hnít popadané ovoce pod stromy, hrozí riziko šíření chorob a škůdců. U ořechů platí opačný případ. Ořechy se sbírají tehdy, až spadnou na zem, nikdy je netrhejte přímo ze stromů. Vlašské ořechy očistěte od zbytků zelené kůry a nechte pořádně proschnout na slunci. Ovocné stromy olepte lepicími pásy, aby mohly pochytat hmyz živící se květy stromů.

Mohlo by vás zajímat:  Na rekonstrukci bytu můžeme ušetřit. Pomůže dobrý plán a rozumné investice

Jakmile sklidíte zeleninu, zasejte na záhonky jetel, svazenku, řepku či hořčici pro zelené hnojení. Později na podzim nebo brzy na jaře zaryjte rostliny do půdy.

Zdroj: https://www.thespruce.com/what-to-do-in-the-garden-in-september-1402183