Vertikutace trávník po zimě oživí a provzdušní. Bude dokonale hustý a dobře poroste

Jaro je časem nových začátků a stejně tak se probouzí i naše zahrada a trávník. Aby byl ale skutečně zdravý a krásný, je nezbytná vertikutace. V čem spočívá a proč je potřeba ji provádět?

Pokud je trávník po zimě mdlý, šedý a porostlý mechem, je to jasný důkaz, že nutně vyžaduje ošetření pomocí vertikutace. Během tohoto procesu se z trávníku odstraňují zbytky posečené trávy a odumřelých rostlin. Tato plsť trávníku nijak neprosívá a naopak vede k tomu, že se na trávě objevují suchá místa a trávník působí velmi nepěkně. Vertikutace také nastartuje obnovu a regeneraci rostlin. Jaké jsou nejlepší efekty vertikutace?

  • Zvýší cirkulaci čerstvého vzduchu.
  • Dopřeje trávníku více vody a světla.
  • Odstraní mech a plevel.
  • Podpoří růst nové trávy.
Mohlo by vás zajímat:  „Méně je více“ platí při vytápění dvojnásob. Dobře nastavené stupně na radiátoru uspoří finance
Zdroj obrázku: Freepik

Co dokáže vertikutátor?

Je to nástroj podobný sekačce, který má rotační hřídel s cca 9–16 páry ostrých nožů. Ty se během procesu vertikutace zarývají 2–3 mm hluboko do země. Právě díky tomu se z trávníku podaří odstranit to, co na něj nepatří, a dopřát mu po zimě pořádnou wellness kúru. Pokud máte ale jen skutečně malý trávníček, může být zbytečné pořizovat si kvůli němu celý nový přístroj – navíc když jej použijete skutečně maximálně dvakrát ročně. Můžete zvážit jeho půjčení od někoho známého nebo také provést vertikutaci ručně – není to zas tak složité, ale je třeba dávat pozor, abyste do trávníku neryli příliš hluboko. Jinak hrozí poškození kořenového systému a bylo by nutné trávník vysít opakovaně.

Mohlo by vás zajímat:  Bublinková fólie ulehčí převoz věcí i skladování potravin

Kdy je potřeba vertikutovat?

Je nutné vědět, že vertikutace se nesmí provádět u zcela nových trávníků, ideální je, pokud je alespoň tři roky starý, mladší byste mohli poškodit. Opakujte ji klidně dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim, ale zejména na jaře je skutečně nezbytná a podpoří zdraví trávníku tak, aby se mohl stát skutečnou ozdobou zahrady.

Zdroj: https://lawnlove.com/blog/verticutting/