Teplotu v interiéru sníží zakrytí oken a správné větrání

Už první horké dny v červnu nenechaly nikoho na pochybách, že léto bude opravdu parné. Pobyt mezi čtyřmi stěnami se pak stává naprosto nesnesitelným, přičemž ne vždy je možné instalovat klimatizaci. Kromě technických potíží je toto elektrozařízení také extrémně náročné na spotřebu elektřiny, což si někteří nemohou dovolit. Znamená to, že budou mít v bytě teploty atakující třicítky a ani v noci se pořádně nevyspí? Naštěstí existují jednoduchá řešení, která sníží teplotu vzduchu v bytě.

Mohlo by vás zajímat:  Malování bytu usnadní dobrá příprava a správné rozvržení práce

Ochrana oken

Proč je v bytě neskutečné horko? Na vině jsou nejčastěji okna, kterými prochází sluneční paprsky a činí vzduch v bytě nedýchatelným. Při snaze o zchlazení bytu je proto dobré se zaměřit právě na ně. Možností je polep speciální fólií, která odráží sluneční záření. Mnozí se ale obávají, že fólie poničí skleněné tabule nebo naruší vzhled oken. V tom případě se nabízí využít plisé nebo termo rolet. Jsou k dostání u různých dodavatelů nebo v hobbymarketech, kde jistě poradí s výběrem.

Mohlo by vás zajímat:  Mulčování je vhodné volit podle typu rostlin
Zdroj obrázku: Freepik

Venkovní rolety a markýzy

Při řešení ochrany bytu před teplem stojí někteří majitelé před otázkou pořízení venkovních rolet nebo markýz. Jistě si každý hned vybaví obrázky ze Středomoří, kde jsou na domech běžně. U nás nejsou příliš časté, navíc se musí před pořízením získat souhlas bytového družstva. Naopak bez nutnosti instalace se mohou pořídit různé druhy textilních zatemňovacích závěsů s termofunkcí. Je ale třeba počítat s tím, že může pokoj ztmavnout.

Prodyšné povlečení i mokré ručníky

Zakrýt okna v ložnici je nutností, pomohou také prodyšné ložní textilie z bavlny, lnu nebo hedvábí. Doporučuje se též měnit častěji povlaky na polštářích. Větrat je možné v ranních nebo večerních hodinách, kdy jsou teploty nižší. Vnitřní teplotu také mohou zvyšovat různé domácí práce a aktivity, jako vaření, smažení nebo sušení prádla v sušičce, proto je třeba tyto činnosti provádět v době, kdy lze větrat.

Zdroj: https://www.southernmanagement.com/blog/how-to-cool-down-your-apartment-this-summer/