Díky správné technice sekání bude trávník vypadat dobře po celou sezónu

Sezóna je v plném proudu a sekání trávníku je tak opět aktuálním tématem. Ať jste vášnivý zahrádkář, či pouze majitel menší předzahrádky před domkem, tyto tipy pro vzhledný, reprezentativní trávník se vám budou jistě hodit. Ani taková banalita jako sekání není totiž tak jednoduchá, jak se zdá.

Na načasování i četnosti záleží

Důležitá je nejen frekvence a denní doba, ale i čas, kdy trávu poprvé posekáte. Všechny tyto faktory a spousta dalších ovlivňují, jak bude výsledek vypadat.

Mohlo by vás zajímat:  Balkon je pro kočky ideální útočiště. Může se však stát i jejich zkázou

Co se prvního sekání týče, postup, který byste měli dodržovat, je v podstatě jednoduchý. Trávník posekejte, jakmile se délka stébel začne blížit k deseti centimetrům. Dejte si ale pozor. V tu chvíli není dobré trávník na cílovou délku posekat napoprvé. Naopak, doporučuje se ho po asi jednocentimetrových kusech posekat alespoň natřikrát.

Zdroj obrázku: Freepik

S tím se pojí i právě frekvence, jakou trávník sekáme. Opět zde platí pravidlo, že je lepší sekat po menších kouscích častěji. Ideální interval je asi jednou týdně. Rozhodně nedoporučujeme sekat každý den.

Mohlo by vás zajímat:  Vysoká cena energií trápí velké procento domácností. Mnozí elektřinou přitom zbytečně plýtvají

Při výběru denní doby pak dbejte na to, jaké je počasí a v jaké fázi zrovna tráva je. Pokud jsou opravdu velká horka, je dobré trávu sekat brzy ráno. Při běžném počasí si můžete vybrat mezi ránem, večerem a pozdním odpolednem.

Další užitečné rady, které kvalitu trávníku zlepší

Jedna z hlavních rad je sekat správnou technikou. To znamená, že začnete od krajů a postupně se dopracujete doprostřed. Mezi posekanými pruhy vždy nechávejte přesah tak, abyste ani kousek trávníku nevynechali a byl tak rovnoměrný.

Mohlo by vás zajímat:  Renovaci obložení zvládne každý chlap sám. Speciální vybavení není vůbec potřeba

Zaměřte se ale i na délku, na kterou trávník sečete. Pokud budete volit příliš extenzivní sekání a trávník bude moc krátký, bude náchylnější k plísním či ke spálení sluncem. Také nezapomeňte před sezónou čepele sekačky nabrousit, zamezíte tak poškození stébel.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/lawns/how-to-mow-a-lawn