Tipy, jak vyčistit venkovní dlažbu od oleje, barev nebo mechu

Chodník nebo speciálně dlažební kostky jsou velmi oblíbenou výplní prostoru před většinou domů. Ne každý si ale uvědomuje, že právě tento kus našeho pozemku tak výrazně ovlivňuje, jaký dojem z našeho celého obydlí vyzařuje. Kazit ho pak mohou olejové skvrny, zaschlá barva, ale i prorůstající mech. Se všemi těmito problémy se dá ale bojovat, a to i pomocí doma běžných surovin. Jaké přesně to jsou a jak je použít? Právě to se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.

Mohlo by vás zajímat:  Úsporný režim elektronických zařízení a spotřebičů může odebírat velké množství elektřiny

Jak odstranit pozůstatky po zaparkovaném autě

Olejová skvrna je problém, který se může vyskytnout na skoro každé příjezdové cestě. V prvé řadě je důležité si tohoto problému všimnout zavčas. Pokud tak uděláme, ideální je ještě čerstvý olej zasypat pískem. Tekutina se pak totiž daleko více vsákne právě do písku a dlažbu tak poskvrní menší množství. Tím pádem pak půjde i lépe dolů. Písek nechte nějakou dobu působit a poté ho smeťte či očistěte pomocí tlakové hadice. Vodou samozřejmě samotná skvrna jít dolů nemusí. V tomto případě si vezměte na pomoc prostředek na mytí nádobí. Pokud je skvrna starší, nejspíše se neobejdete bez použití silnějších chemikálií.

Mohlo by vás zajímat:  Správně utěsněná okna udrží teplo uvnitř a ušetří zbytečné náklady za topení
Zdroj obrázku: Freepik

Zbytky po malování plotu půjdou snadno dolů

Častou formou znečištění dlažebních kostek bývají kapky barvy například po natírání plotu. I u barev opět platí, že pokud je znečištění čerstvé, vyplatí se ho zasypat pískem, aby se do něj co největší část vsákla. Pokud ale barva zaschla, můžete zkusit použít například lněný olej. Ten na oblast nalejte a nechte chvíli působit. Barvu pak zkuste seškrábnout špachtlí. Pokud tento způsob nefunguje, nesnažte se dlažbu přehnaně drhnout. Mohlo by dojít k jejímu poškrábání. Místo toho si radši pořiďte rozpouštědlo, se kterým by barva měla jít bez problému dolů.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se postarat o trávník během podzimu?

Nepřítel ve formě mechu

Pokud dlažbou prorůstá mech, můžete zkusit použít kombinaci octa a vody. Kyselina by měla vegetaci spálit.

Zdroj: https://www.homebuilding.co.uk/advice/how-to-clean-patio-slabs