Túje nejsou na péči náročné, na podzim je vhodný čas pro jejich sázení

Velmi oblíbenými dřevinami v českých zahradách jsou túje. Péče o ně je velmi snadnou záležitostí. Hlavním důvodem pro jejich pěstování je jejich přínos pro design a také poskytnutí soukromí před zvídavým okolím. Túje skvěle padnou na terasu, kde je nejčastěji sázíme do květináčů nebo kontejnerů. Nároky na jejich pěstování jsou nízké. Jejich výsadbu lze provádět na jaře nebo na podzim. Jakmile ale přijdou první mrazíky, na jejich výsadbu zapomeňte. Pozor také na to, v jaké oblasti žijete. Výsadba nad 800 metrů nad mořem je nepravděpodobná.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční hvězda vnese do domova to pravé sváteční kouzlo. Vyberte tu nejlepší

Túje milují sluneční světlo

Samotná výsadba není vůbec složitá. Dávejte si pozor, aby půda nebyla příliš mokrá. Vyberte slunečné místo a dávejte pozor, aby to nebylo místo, kde často fouká vítr. Zálivku stačí dodržet pravidelně, v noci nebo brzy ráno. Nezapomínejte také na přidání hnojiva. Před samotnou výsadbou ponořte kořeny do kbelíku s vodou na dobu 15–20 minut. Mezitím vykopejte jámu naplněnou úrodnou půdou. Tato jáma by měla být minimálně dvakrát větší než kořenový bal rostliny. Stromy sázejte v rozmezí od sebe 50–60 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí malá chyba a celá úroda jablek přijde vniveč. Naučte se je skladovat správně
Zdroj obrázku: Freepik

Sázet můžete po celou dobu vegetační sezóny

Túje mají velkou výhodu. Můžete je totiž sázet po celou dobu vegetační sezóny. Po zimě se doporučuje jejich výsadba brzy na jaře, tedy od poloviny dubna do poloviny května. Před zimou se doporučuje šest týdnů před prvními mrazíky, takže od poloviny října.

Starost

Túje nejsou příliš náročnými dřevinami, co se týče péče a údržby. Po vysazení je nutné dodržovat pravidelnou každodenní zálivku po dobu jednoho měsíce. Jednou za 3–4 týdny se doporučuje jejich hnojení. Doporučená doba pro hnojení je od května do srpna. Pozor na vaše čtyřnohé mazlíčky, aby nemočili na túje. Moč může poškodit mladé stromky a jejich kořenový systém.

Mohlo by vás zajímat:  Vytápění elektřinou může být levnější i šetrnější k životnímu prostředí

Túje také zastřihávejte alespoň jednou ročně. První rok zastřihávejte pouze špičku, další roky boky i vršky stromů. Obvykle se túje stříhají v rozmezí květen–srpen.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/a-shrub-for-your-garden-planting-thuja-trees.html