Podzimní péče rozhodne, jestli hortenzie přežijí zimu. Jejich řez má přísná pravidla

Kulovitá květenství hortenzie jsou jedinečnou výzdobou zahrad, proto byste se měli postarat o řádnou ochranu rostlin před nadcházející zimou. Existuje několik podzimních ošetření, která by neměla být vynechána z vašeho zahradnického plánu. V opačném případě nemusí během příští sezóny rozkvést a keře můžou dokonce zajít. Zjistěte, jak se s nimi vypořádat na podzim a jak by mělo vypadat zazimování hortenzií.

Hortenzie na podzim

Hortenzie milují zahradníci pro jejich velkolepé květy a snadnou kultivaci. Navzdory tomu se na podzim objevují určité pochybnosti ohledně péče. Měly by být v tomto ročním období prořezány? Jak chránit keře před zimou? Seznamte se s pravidly podzimní péče o hortenzie v zahradě a s přípravou rostlin na nadcházející mrazy.

Stříháte hortenzie na zimu?

Prořezávače a nůžky jsou již naostřené a vy jste uprostřed podzimního úklidu zahrady. Je čas se na chvíli zastavit, abyste hortenzie prořezali správně a uvědomili si, zda je pro ně podzimní termín skutečně vhodný. V českých zahradách se můžeme setkat s několika druhy hortenzií. Pro většinu z nich je zkrácení výhonků nezbytným postupem pro zdravý a svěží růst. Je však důležité zvolit správný čas. Jedněmi z nejčastějších odrůd jsou keřové hortenzie.

Mohlo by vás zajímat:  Nikdo nechce mít z balkonu holubník. Vyzrajte na drzé nájemníky osvědčenými metodami
Zdroj obrázku: Freepik

Ujistěte se, že máte dostatečné znalosti o jejich specifikách. Kvetou na letošních výhoncích, takže je lze prořezávat pouze brzy na jaře. Pro stejně populární zahradní hortenzie, kvetoucí na dvouletých výhoncích, platí stejný princip. Řezání hortenzie na podzim povede ke ztrátě pupenů, takže nemůžete očekávat kvetení v příští sezóně. U oříznutých výhonků je zároveň pravděpodobnější, že zmrznou, proto by tyto hortenzie na podzim být prořezány neměly.

Co dělat s odkvetlými květenstvími hortenzie?

Barevné květy jsme si mohli užívat po celou sezónu. Je nutné odstranit odkvetlá květenství před zimou? Toto ošetření je povoleno pro všechny druhy keřů. Měli byste však být opatrní a udělat to přesně a provést řez těsně nad místem, ze kterého rostou.

Pokud si nejste jistí, máme pro vás dobrou zprávu. Suchá květenství i v pozdním podzimu a zimě vypadají dobře, takže budou diverzifikovat vzhled spící zahrady. Můžete je pak odstřihnout na jaře. Dříve je vhodné odříznout pouze výhonky poškozené chorobami a škůdci.

 Zdroj: https://www.espoma.com/gardening/fall-gardening/your-guide-to-fall-hydrangea-care/