Péče o trávník se vyplatí. Díky správnému hnojivu se promění v hustý zelený koberec

Každá rostlina potřebuje péči. Nezáleží na tom, jestli jde o květiny, zeleninu nebo trávník. Hnojení trávníku hodně lidí podceňuje, ale jedině díky této činnosti budete mít během léta nádherně zelenou zahradu a trávník, po kterém bude radost chodit.

Co trávník ohrožuje během zimy?

Většina lidí na své zahradě pečuje jen o stromy, keře a okrasné květiny. Zapomínají přitom na trávník. Sníh, nízké teploty a velké výkyvy počasí oslabují trávník, poškozují kořenový systém a snižují odolnost trávníku vůči škůdcům a patogenům. Objevit se může také sněžná plíseň, která vypadá jako bílý povlak, který uvidíte na celé ploše trávníku.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštany udělají radost nejen dětem. Svázané v sáčku potěší všechny, kdo doma rádi ušetří

První zahradní práce

Hnojení trávníku je dobré dělat až ve chvíli, kdy roztaje veškerý sníh, stabilizují se teploty a půda vyschne. Pokud je trávník stále vlhký, některé metody budou nejen neúčinné, ale také škodlivé. Trávník na jaře kromě hnojení potřebuje také vyčištění celého povrchu a shrabání listí, provzdušnění, pískování a vápnění. To vše ale můžete provádět až ve chvíli, kdy bude půda po zimě proschlá.

Zdroj obrázku: Freepik

Začněte se shrabáním listí. Potom by mělo přijít vápnění a provzdušnění. Hnojení můžete provádět až minimálně dva týdny po vápnění. Přísun živin do půdy musíte dobře naplánovat, ideálně na druhou polovinu března nebo začátek dubna. Na hnojení zvolte zamračené dny, kdy nebude silně svítit slunce. Půda by měla být suchá nebo mírně vlhká. Jedině tak bude hnojivo fungovat nejlépe.

Mohlo by vás zajímat:  Změna barvy obývací pokoj promění a dodá mu úplně nový rozměr

Čím hnojit trávník?

Vždy dbejte na to, abyste hnojivo rozprostřeli rovnoměrně, jinak budete mít na zahradě nevzhledné ostrůvky, kdy některé budou růst více a jiné méně. Použít můžete hnojiva s vysokým obsahem dusíku, díky nimž bude tráva růst rychle a bujně. Minerální trávníková hnojiva najdete v obchodech se zahradním materiálem nebo v zahradnictví.

Sehnat je můžete v práškové, granulované nebo tekuté podobě. Zkušení zahradníci doporučují první dvě varianty, protože s nimi budete mít nejmenší problémy s rovnoměrným rozložením na trávníku. Půdu ale můžete vyživovat samozřejmě také pomocí domácích hnojiv, např. popelem, pivem nebo kompostem.

Zdroj: https://www.popularmechanics.com/home/lawn-garden/how-to/g237/the-quick-and-easy-guide-to-fertilizing-your-lawn/