Roztomilá kuna dokáže obrátit život vzhůru nohama. Poškozené auto a škody na domě nejsou výjimkou

Roztomilá zvířata na první pohled, ale jinak pěkná čísla? Tak to jsou kuny. Tito tvorové dokážou pěkně zavařit, poničit interiérnadělat pořádný hluk. Kuna buková umí dokonce poničit auto a nemovitost, což není zrovna levná záležitost. Jak se tedy zbavit kuny?

Vzhled kuny

V tuzemsku existují dva druhy kun:

  • kuna lesní,
  • kuna skalní.

Obě dvě si jsou velice podobné, jediným rozdílným prvkem je zbarvení laloků. Tento chytrý savec má protáhlé tělo s kratšíma nohama. Tvar těla přispívá k efektivnímu pohybu, přelézání překážek a velkým skokům (až 3 metry). I když se nejčastěji vyskytuje v opuštěných hospodářských budovách, často zavítá i k lidem domů na půdu nebo do sklepů, kde může nerušeně žít, ale znepříjemňovat také majiteli život. Kuna dokáže dokonce hnízdit i pod kapotou auta, které tak poškodí, což stojí velké množství peněz.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznáte, že se u vás kuna zabydlela?

U automobilu se rozsvítí kontrolka, také můžeme slyšet neobvyklé zvuky, které vychází zpod kapoty, může dojít i k poruše vozu. Po otevření motoru můžeme vidět přerušené kabely nebo stopy po tlapkách na skříni motoru. Rovněž vás upozorní silný zápach kuních exkrementů.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštany udělají radost nejen dětem. Svázané v sáčku potěší všechny, kdo doma rádi ušetří

Co se týče situace v domě, kuna operuje zejména v noci, kdy na sebe upozorní hlukem a různými dalšími zvuky. Domácí kuna dokonce nosí i uhynulá zvířata, právě jejich zbytky nebo trusy nás mohou upozornit na její přítomnost.

Jak se zbavit kuny?

V případě výskytu kuny je potřeba jednat rychle, ať se vyhnete větším investicím do opravy. Speciální aerosolové repelenty jsou vhodným přípravkem pro vyhnání nebo živá past, kterou zakoupíte v zahradnictví. Jelikož kuny jsou plachá zvířata, můžete se zkusit pohybovat na místech v domě, kde by se mohla vyskytovat. Dobrým nápadem je hlasitá hudba a vibrace. Kuny mají vyvinutý a citlivý čich, takže se nabízí možnost různých odpuzovačů.

Vůně odpuzovače musí být intenzivní, aby odlákala kunu z domu. A co doporučujeme? Skvěle fungují psí nebo kočičí chlupy, ale nesmíte na ně sáhnout bez rukavic. Dále třeba rozbitá vajíčka nad jejich hnízdem nebo v okolí, vonné látky, které je potřeba měnit. Dbejte ovšem na používání rukavic, jinak výsledek bude bez efektu.

Zdroj: https://superexpel.de/martens-in-the-roof-and-house/?lang=en