Sekání trávníku má několik pravidel, díky kterým bude krásný po celý rok

Sekání trávníku je nejzákladnější prací na zahradě. Stačí zapojit sekačku do elektrické sítě a začít se sekáním. Jenomže to není vše, velmi důležitou roli hraje správné načasování před zahájením úkonu. Záleží na mnoha faktorech, aby trávník vypadal opravdu jako na golfovém hřišti.

Četnost sekání trávníku

Frekvence sekání trávníku je individuální otázkou každého majitele zahrady. Zkušení zahrádkáři ale vědí, že nejlepší je sekat trávník jednou týdně. V tomto případě je mnohem lepší sekat trávník častěji než zřídkakdy. Neposekáte-li trávník a tráva příliš roste, začněte s jejím sekáním na polovinu její výšky. Po pár dnech pauzy se opět vraťte k posekání. Čím vyšší tráva zpočátku je, tím hůře bude vypadat po ostrém zkrácení. Z tohoto důvodu se doporučuje její postupné zastřihávání. Pravidelná péče trávník zároveň chrání před plevelem.

Mohlo by vás zajímat:  Na vytápění pomohou ušetřit i malé změny interiéru. Vychytávky za pár korun zvládne každý
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy začít se sekáním

Nejvhodnější dobou pro sekání trávníku jsou ranní nebo večerní hodiny. Počasí by mělo být nejlépe suché, ale zároveň by mělo být zataženo. Trocha slunečního svitu ničemu neuškodí. První sečení po zimě se doporučuje provést na přelomu března a dubna. Poslední sečení v roce nejpozději na konci října. Vše ale závisí také na počasí, pokud bude ještě vyhlídka teplejšího počasí v listopadu, klidně můžete sečení posunout o pár dní. Nečekaný a rychlý nástup zimy snese nejlépe trávník s velikostí do čtyř centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Pohotovostní režim klame. Zařízení stále berou elektřinu, ušetřit pomůže změna nastavení

Sekání trávníku

Základním prostředkem určeným pro sekání je sekačka. Umožňuje efektivní sekání trávníku na požadovanou výšku. Na menší plochy se hodí bubnová nebo ruční sekačka, na větší plochy elektrické sekačky nebo sekačky se spalovacím motorem. Doporučuje se také začít sekat pozemek od okrajů a až poté napřímo. Posekanou trávu lze využít do kompostu.

Rozhodně se nedoporučuje sekat mokrý trávník. Důvodů je hned několik:

  • nekvalitní výsledek sekání v podobě nerovného povrchu,
  • sečení může šířit choroby,
  • hrozí poškození nožů nebo sekačky.
Zdroj: https://www.joeslawncare.co.uk/seasonal/9-golden-rules-for-mowing-your-lawn/