Při manipulaci se syrovými houbami je důležité dodržet správnou hygienu rukou

Ne nadarmo se říká, že Češi jsou národ houbařů. Přeci jen je to u nás aktivita velmi oblíbená. Sbírání hub se ale řídí jistými zásadami, které je dobré dodržovat. Mezi jednu z nich bezesporu patří dodržování správné hygieny. Proč si ale ruce mýt? Na jaké houby si dávat pozor? A co na to použít? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.

Proč je důležité hygienu při sběru hub dodržovat

Hygiena je důležitá samozřejmě u jakékoli manipulace s potravinami a dalšími podobnými surovinami. Ani houby tak nejsou výjimkou. U těch je důležité dbát na hygienu jak pří sbírání, tak i po očišťování či samotné přípravě. A proč? Čerstvé houby většinou nejsou dobré za syrova a ani tak nevoní. Někomu tak může zápach na rukách vadit. Stejně tak mohou některé nejedlé či jedovaté houby nechat na našich rukách pozůstatky, které by mohly našemu organismu uškodit. Při samotném čištění pak jsme v kontaktu přímo s hlínou a rozhodně na sobě tyto nečistoty nechceme nechávat. Dále je dobré vzít v potaz, že existují houby, které barví. Některé dokonce vypouštějí sliz či tekutinu, která se zbarvuje až později či silně zapáchá.

Mohlo by vás zajímat:  Politá elektronika nemusí znamenat konec. Rychlý zásah dokáže zařízení zachránit
Zdroj obrázku: Freepik

Jak a čím si ruce nejlépe očistit

Jako základ můžeme samozřejmě využít klasickou vodu s mýdlem. Někomu ale tento způsob nemusí z mnoha důvodů vyhovovat. Mezi tyto důvody může patřit, že klasické mýdlo například nepřebije charakteristickou vůni hub či mýdlo a voda nebudou stačit na odstranění zabarvení. V každém případě je to ale dobrý základ. Jinak také můžeme k očištění použít třeba citronovou šťávu. Tu stačí nalít do misky a v té nechat ruce chvíli louhovat. Vše by pak mělo jít bez problému dolů. Kuchaři si také pochvalují použití octa či aviváže nebo pracího prášku. Sáhnout můžete samozřejmě i po silnějších chemikáliích, produktech či speciálních přípravcích.

Zdroj: https://www.canada.ca/en/health-canada/services/food-safety-fruits-vegetables/mushrooms.html