Rostliny pod útokem koček: zelená svačinka může skončit otravou, prevence se vyplatí

Máte rádi domácí mazlíčky? Co se týče psů, určitě víte, že někdy dokážou natropit v domácnosti pořádnou paseku, ale co kočky? Kočky jsou zvířata, která ráda odpočívají (stejně jako psi), ale většinou na nábytku, pohovce a jiných místech. Když zrovna nespí, stávají se z nich průzkumníci. Většinou následují páníčka, který se pohybuje po domácnosti, nebo ho pozorují při různých činnostech, jindy zkoumají okolí z vyšších pozic nějakého nábytku. Každopádně nejeden majitel si všiml, že kočky sem tam okusují pokojové rostliny. Proč je tomu tak?

Pozor na rostliny

Mnoho majitelů koček zaregistrovalo, že jejich pokojové rostliny byly kolikrát okousány nebo poškozeny. Příčinou není to, že by byly kočky zanedbány, co se týče pití nebo krmení. Není to ani žádná pomsta koček vůči majiteli. Jedná se o jednoduchou náhradu stravy. I když jsou kočky masožravé, čas od času sní kousek trávy, aby doplnily vlákninu a očistily svůj trávicí systém od chlupů. To je ten důvod, proč okusují i vaše pokojové rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Na hraně rizika: 10 nebezpečných profesí a pravidla těch, kteří je vykonávají

Nabízí se otázka. Máme nechat kočky okusovat pokojové rostliny, nebo ne? Měli bychom zpozornět, protože některé domácí rostliny mohou být pro kočky velice nebezpečné.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč by kočka neměla okusovat pokojové rostliny a jaké?

Především proto, že pokojové rostliny jsou většinou jedovaté. Účinky se nemusí dostavit ihned, ale někdy trvají týdny, měsíce, dokonce i roky, kdy se mohou negativně projevit na těchto domácích mazlíčcích. V nejlepším případě začne kočka zvracet, v horším případě se účinky dostaví v podobě poškození jater, ledvin nebo dalších životně důležitých orgánů. Jejich léčba vychází na spoustu peněz.

Mohlo by vás zajímat:  Malé odporné můry se drží na nejšpinavějším místě v bytě. Zabraňte jejich invazi nekompromisní metodou

Na seznam rostlin, které se řadí mezi jedovaté, patří alokázie, aloe, azalka, břečťan, brambořík, dracéna, řemenatka, lilie, monstera, okřídlený květ a zamiokulkas.

Tyto rostliny nemusíte vyhazovat, ale dejte je na místa, která budou těžce přístupná, nebo se snažte odnaučit kočky chodit na rostliny.

Jak odnaučit kočku žvýkat rostliny v květináčích?

Zkuste zaměstnat své domácí mazlíčky takovým způsobem, aby neměli čas chodit navštěvovat tyto rostliny. Můžete zkusit alternativně postupně přidávat do krmiva složky, které se snaží kompenzovat těmito rostlinami. Můžete zařadit některé ovoce nebo zeleninu.

Mohlo by vás zajímat:  Batoh do školy musí být lehký a odpovídat věku

Co když ale selžou tyto metody? Pak zkuste položit květináče s bylinkami v blízkosti jejich misek s jídlem. Vhodné bylinky jsou například tyto:

  • petržel,
  • oregano,
  • kopr,
  • bazalka.
Zdroj: https://www.hillspet.com/cat-care/routine-care/house-plants-toxic-to-cats