Nepřemožitelná jedlá soda zachrání zahradu před nenasytnými škůdci i nesmrtelným plevelem

O jedlé sodě víme dostatek a každá domácnost má ve výbavě právě tento malý práškový zázrak. Můžete ho využít například v kuchyni jako složku k nakypření domácího pečiva. Dále pomůže i při úklidu, ale to podstatné, čemu se budeme věnovat dnes, je její využití na zahradě. Jedlá soda nám pomůže při problémech s nezvanými hosty, ať už škůdci, nebo plevelem, či houbami. Přinášíme pár tipů, jak využít jedlou sodu i ve vaší zahradě.

Jedlá soda je levná a dostupná anorganická chemická sloučenina s mimořádně všestranným účinkem. Koupíte ji v každém obchodě s potravinami a pomocí ní si vytvoříte levné a ekologické přípravky. Nevykazují žádné negativní účinky na člověka ani včely!

Problém se slimáky a mravenci

Noční můrou každého zahradníka jsou slimáci. Tito sliznatí vetřelci dokážou natropit paseku. Umí stejně rychle zničit úrodu, jako okrasné rostliny, ovoce či zeleninu. Naneste kolem rostlin vrstvu jedlé sody. I přes svou veškerou snahu slimák nakonec zahyne, protože vyschne, takže jedlá soda funguje jako bariéra. Nezapomeňte ovšem sypat jedlou sodu mimo rostliny.

I když jsou mravenci užitečnými v naší zahradě, pokud se přemnoží, můžou narušit kořenový systém rostlin, protože naruší půdu. Je potřeba trochu regulovat jejich populaci, aby se nepřemnožila a nenarušila naši flóru. Zkuste smíchat jedlou sodu s moučkovým cukrem, získáte tak past, která je přitáhne a zároveň zredukuje.

Mohlo by vás zajímat:  Starý nábytek se může proměnit ve výstavní kousek. Jednoduché metody mu vdechnou nový život
Zdroj obrázku: Freepik

Plevel, mšice a houby

Jak si poradit s těžce dostupným plevelem, který je například:

  • mezi dlažebními kostkami,
  • v prasklinách v povrchu teras,
  • v jakémkoli zákoutí a skulinách na zpevněné ploše?

Nejprve musíte plevel ručně odstranit, poté nasypte prášek do konkrétního místa. Pro zvýšení účinku zalijte nejprve vařící vodou.

Pro vymýcení mšic a dalších škůdců je potřeba si připravit sprej. Smíchejte 2 polévkové lžíce jedlé sody se 4 litry vody. Rostliny kropte tímto roztokem pár dní, abyste eliminovali nezvané hosty. Podobným způsobem si nachystáte roztok proti houbám. Ve 2 litrech vody smíchejte lžičku jedlé sody. Účinnost zvýší troška šedého mýdla. Směs přelijte do lahvičky s atomizérem a aplikujte na infikované rostliny. Výsledek se dostaví druhý den.

Zdroj: https://gardening.org/12-amazing-ways-to-use-baking-soda-in-the-garden/