Podvodníka na online bazaru odhalí podezřelá cena i požadavek citlivých údajů

V dnešní době nakupujeme prakticky všechno online. Dokonce i potraviny si můžete nakoupit na webových stránkách a nechat si je dovézt domů. Jakmile sháníte něco z druhé ruky, online bazary jsou osvědčeným místem, kde to najít. Bohužel se právě zde nachází hodně podvodníků, kteří z vás jen chtějí dostat peníze a připravit vás o všechny úspory, které máte na účtu. Jak je poznat?

Neuvěřitelná cena

Vidíte-li někde příliš nízkou cenu u zboží, pravděpodobně jde o podvodníka. Podívejte se také na další zboží, recenze a historii. Jestli je to zcela nový uživatel, který nabízí jen jeden produkt a šíleně nízkou cenu, měli byste se mít na pozoru. Stejně tak si dávejte pozor na kupující bez historie na profilu.

Mohlo by vás zajímat:  Nezůstávejte na podzim doma a pusťte se do oblíbených outdoorových aktivit

Podivné platební metody

Mnohdy vám přijde zpráva od kupujícího, že k vám pošle kurýra, který si od vás vezme zboží a předá vám peníze. Na nic takového nereagujte. Jedná se o konverzaci, kterou vytvořil robot. Po chvíli se vás totiž kupující zeptá na vaše platební údaje, včetně čísla karty.

101
Zdroj obrázku: Freepik

Špatná nebo zvláštní komunikace

Některé konverzace s podvodníky vypadají velmi uměle. Má to jednoduchý důvod, protože tyto rozhovory většinou vytváří umělá inteligence. Proto všechny vypadají stejně a trochu uměle. Dávejte si na to pozor, protože tímto způsobem poměrně snadno odhalíte podvodníka.

Mohlo by vás zajímat:  Vlasy potřebují neustálou péči. Základní kroky by neměl vynechat žádný muž

Náhlé změny v informacích

Jednou se dozvíte, že přijede kurýr k vám domů. Po pár větách ale chce podvodník vaše číslo účtu, adresu a další údaje. Anebo se mění jeho jméno, profilová fotka a informace na profilu. Jestli nabízí zboží, můžete se často měnit cena nebo informace o daném zboží. A často je tam také velmi málo údajů.

Nutnost uvést číslo platební karty

Jakmile po vás někdo bude chtít číslo karty, pin nebo jiné osobní údaje, okamžitě kontakt ukončete a uživatele zablokujte. Můžete ho také nahlásit jako podvodníka. Nikdy nikomu nedávejte tyto údaje (kromě ověřených webových stránek), protože můžete přijít o hodně peněz.

Zdroj: https://besedo.com/knowledge-hub/blog/5-common-online-marketplace-scams/