Nejlepší odpočinek čeká mimo virtuální svět. Zpátky do pohody vrátí pohyb, hudba i oblíbená knížka

Vracíte se z práce vystresovaní a unavení? Potřebujete odpočinek? Jediné, co chcete dělat, je navečeřet se u televizního seriálu, osprchovat se a zahrabat se do postele. A přestože spánku máte dostatek, budíte se ráno stále vyčerpaní. Je vám to povědomé? Ukazuje se, že činnosti běžně považované za formu odpočinku, nejsou zrovna relaxační. Jak tedy odpočívat správně?

Sledování televize se raději vyhněte

Při brouzdání po internetu a sledování sociálních sítí si neodpočinete. Naopak se spíš budete cítit provinile, že ztrácíte čas. Při používání internetu pracuje mozek stále velmi intenzivně, proto si takto rozhodně neodpočinete. Při sledování televize sice na chvíli uniknete vlastním problémům, po delší době vás ale otupí. Při sledování akčních filmů, hororů, thrillerů a zpráv se navíc zvyšuje hladina stresového hormonu. Když už chcete odpočívat u televize, pusťte si oblíbenou inscenaci, kde znáte zápletku a nejste napjatí.

Mohlo by vás zajímat:  Sklenice vody s jablečným octem pomůže rychleji vystřízlivět
Zdroj obrázku: Freepik

Delší procházka v přírodě snižuje míru stresu o 42 %. Záleží ale na tom, zda při procházce dokážete „vypnout“ a přestat myslet na práci. Pokud sáhnete po šálku kávy nebo čaje, můžete hladinu stresu snížit dokonce až o 54 %. Sloučeniny obsažené v kávě mohou blokovat stresové receptory, v důsledku čehož se snižuje hladina stresu.

Klidná hudba je balzám na duši

Blahodárný na duševní zdraví je i vliv hudby. Oblíbené písničky mohou snížit tepovou frekvenci, svalové napětí a hladinu kortizolu. Ideální je jemná hudba ve stejném tempu jako vaše tepová frekvence. K uvolnění dobře poslouží i četba knih. Podle vědců může snížit napětí až o 68 %. Při čtení zapomínáme na vlastní problémy a noříme se do svého vnitřního světa.

Vědci tvrdí, že stav dosažený čtením knih je podobný transu. Snižuje se hladina kortizolu a jsou stimulované oblasti mozku zodpovědné za porozumění jazyku, ale i centrum pohybu. Čtení o pohybu aktivuje stejné neurony, jaké se aktivují, když běžíme. Nejen že se tedy ztotožňujeme s hlavním hrdinou – my se jím stáváme.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/17-tips-to-sleep-better