Stres může být prospěšný. Ten dlouhodobý ale znamená problém, který dokáže člověka i zničit

Stres je pouze reakce našeho těla na určité situace, které se nám denně dějí. Tyto faktory mohou způsobit radost, stres nebo nervozitu. Všechny tyto stavy se mohou projevit nejen na naší psychice, ale také na zdraví. Při dlouhodobém stresu se můžete těšit na problémy se srdcem, trávicí problémy nebo oslabení imunitního systému.

Jak se se stresem vypořádat?

Nejlepší možností by bylo vůbec se nestresovat. V dnešní době to ale bohužel není možné, ale pokud se dostanete do stresu, měli byste vědět, jak z něj co nejdříve ven. Stres je dlouhý proces, který narušuje každodenní rituály. Spouští mechanismy, které v těle mohou rozjet spoustu zdravotních problémů. Stres znamená, že si budete muset vybrat mezi tím, jestli se tomu postavíte, nebo od problémů utečete.

Mohlo by vás zajímat:  Bernard Fest letos vyvrcholí koncertem skupiny Kabát

Tato reakce se týká dvou systémů – hypofýzy a sympatického nervového systému. Během stresu může tělo rychleji spalovat. Dostat se můžete až do stavu, kdy se nebudete moci ani napít, protože můžete „zamrznout“ a nemyslet na nic jiného než na onu stresovou situaci a na její řešení. Stres se pak dále dělí na akutní a chronický. Druhý jmenovaný může vést až k depresi.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznáte chronický stres?

Akutní stres je součástí jen jedné situace, po jejímž vyřešení zmizí. Podle odborníků nemá velký vliv na naše zdraví. Chronický stres je ale něco jiného. Je to reakce těla na faktor, který nás ovlivňuje dnes a denně. A jaké příznaky budete pozorovat? Bolesti hlavy, dušnost, třes rukou, bude se vám špatně spát, objeví se také průjem nebo naopak zácpa. Budete se více potit a celkově vás může stres natolik pohltit, že nebudete moci normálně fungovat.

Mohlo by vás zajímat:  Mýtomani staví svůj život na lži, nakonec zůstávají sami

Chronický stres pak ovlivní i vaše psychické zdraví. Budete napjatí, nebudete se moci uvolnit, budete mít problém se rozhodnout, budete nervózní pokaždé, když se nebude situace vyvíjet podle vašich představ. Promítnout se to pak může do vašich rodinných nebo partnerských vztahů.

Zdroj: https://medlineplus.gov/ency/article/003211.htm