Káva nakopne energií, má to ale háček. Ve špatném množství způsobí ještě větší ospalost

Káva je nápoj, který má dodat energii. Tak proč se někteří lidé cítí ospalí a unavení po konzumaci tohoto nápoje? Do hry může vstoupit několik faktorů. Káva dodává energii, ale mnohdy se po vypití šálku kávy cítíme ještě více unavení než předtím. Jak je to možné? Co způsobuje v našem těle dávka kofeinu?

Káva dodává energii, ale…

Mnozí z nás sahají po šálku kávy, protože kofein dodá energii, která nám umožňuje přežít intenzivní den. Kofein jako stimulant zvyšuje aktivitu mozku a nervového systému. Zvyšuje také hladinu kortizolu a produkci adrenalinu. V mírném množství eliminuje pocit únavy, zlepšuje bdělost a koncentraci.

První účinky kofeinu

Obvykle se první účinky projeví během 5–30 minut po konzumaci tohoto černého nápoje. Účinky kofeinu mohou trvat dlouho, ale hodně záleží na individuálních faktorech, včetně tělesné hmotnosti nebo toleranci na kofein. Lidem, kteří zřídka pijí kofeinové nápoje nebo na ně jsou citlivější, stačí malá dávka. Na druhou stranu pravidelní pijáci kávy mohou časem zjistit, že potřebují silnější nápoj nebo ho konzumují častěji než dříve, aby získali stejnou dávku energie jako dříve. Je důležité, abyste to nepřeháněli s množstvím kofeinu dodávaného do těla. Jak vědci poznamenávají, zdraví dospělí by neměli užívat více než 400 mg kofeinu denně. To je ekvivalent asi čtyř osmiuncových šálků vařené kávy. Osm uncí tekutiny je asi 240 ml. Krátkodobé účinky však nejsou příliš srovnatelné s dlouhodobými účinky na tělo.

Mohlo by vás zajímat:  Chrápání je zdravotní a rodinný problém, který lze vyléčit
Zdroj obrázku: Freepik

Ospalost po kávě a její příčiny

Vědci tuto skutečnost dávají za vinu adenosinu. Adenosin je sloučenina, která je v našem těle zodpovědná za vysílání signálů fyzické a duševní únavy. Kofein blokuje jeho působení, ale neovlivňuje zastavení jeho produkce. Když hladina kofeinu klesne, tato sloučenina začne znovu působit. To způsobuje pokles nervové aktivity v mozku a s tím i související ospalost. Pro většinu z nás je to signál, abychom sáhli po dalším šálku kávy.

Co se děje s naším tělem po vypití kávy

Když pijeme kávu, kofein stimuluje naše tělo k produkci kortizolu. Kortizol je stejná látka, kterou produkujeme, když jsme ve stresu nebo se bojíme. Zvýšená hladina kortizolu prodlužuje bdělost, ale může také vést k únavě později během dne. Pokud pravidelně konzumujete kávu nebo poskytujete tělu kofein v jiné formě, můžete si časem vyvinout toleranci na kofein. Kofein blokuje působení adenosinu a tělo může v reakci začít produkovat více adenosinových receptorů. Když k tomu dojde, standardní dávka kávy již nestačí a působí méně stimulačně.

Mohlo by vás zajímat:  Existují zdravé tuky? Odpověď je ano. Podívejte se, kde je najdete

Ospalost v důsledku nepití kávy

Pokud konzumujete kávu pravidelně a pak náhle přestanete, pravděpodobně pocítíte účinky vysazení kofeinu. Ospalost je jedním z příznaků stažení kofeinu spolu s bolestmi hlavy, nevolností, podrážděností a neschopností soustředit se. Lidem, kteří chtějí přestat pít kávu, se doporučuje postupný proces. Snížení spotřeby kávy o 1/4 šálku každé dva nebo tři dny.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/caffeine/art-20045678