Chrápání je zdravotní a rodinný problém, který lze vyléčit

Chrápání je velmi nepříjemné onemocnění, které může vést k mnoha hádkám v ložnici a nakonec se jeden z páru možná dokonce z ložnice úplně odstěhuje. Není se čemu divit, protože členové rodiny se kvůli tomu jednoduše nemohou vyspat. Podle výzkumů můžete kvůli chrápání partnera přijít každou noc až o jednu a půl hodinu spánku. Nepředstavuje zdravotní riziko, ale spánková apnoe je mnohem nebezpečnější a může vést k dýchacím problémům. Co musíte o chrápání vědět?

Příčiny

Chrápání je velmi častý stav a objevuje se u dětí i dospělých. Muži tím přitom trpí více než ženy, což je dáno strukturou krku. U malých dětí se může tato potíž vyvinout při zablokování nosu nebo zvětšení mandlí, což lze snadno vyřešit jednoduchým zákrokem. Mezi příčiny se ale také řadí křivá přepážka, ucpaný nos při nachlazení, alergie, nadváha, kouření, nevhodná poloha ve spánku, hypertrofie jazyka, užívání sedativ, těžká fyzická námaha, únava nebo konzumace alkoholu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak porazit horečku a cítit se znovu dobře a fit?

Jak ho léčit?

Léčba chrápání závisí na jeho příčině. V mnoha případech jej můžete snížit nebo zcela odstranit redukcí hmotnosti, vhodným polštářem nebo změnou polohy spánku. Stejně tak byste před spaním neměli konzumovat větší množství alkoholu nebo kouřit. Zmírnit ho můžete také pomocí kapek a sprejů, které snadno zakoupíte v lékárně.

Mezi nejoblíbenější domácí léky patří přišití tenisového míčku do pyžama, které má zabránit spaní na zádech. Jde o jednoduchou možnost, jak se přirozeně donutit ke změně polohy během spánku. Další metodou je aromaterapie. Použít můžete levandulový olej, eukalyptový olej nebo majoránku. Nejlepší možností pro použití, je užití speciálního difuzéru. Tyto vůně vás před spaním příjemně uklidní a navíc díky nim nebudete chrápat. A díky tomu se dobře vyspí celá rodina. Vyzkoušejte pár osvědčených triků a uvidíte, který bude nejlépe fungovat pro vás.