Bronchitida není v zimě nic výjimečného. Pozor na oblíbený způsob léčby, nemoc může ještě zhoršit

Bronchitida je běžné respirační onemocnění, které téměř každá lidská bytost během svého života podstoupí několikrát. Většina případů spadá do podzimního a zimního období v důsledku poklesu rezistence a nepříznivých povětrnostních podmínek, a proto mnoho lidí hledá informace o této nemoci zejména v tomto ročním období.

Příčiny bronchitidy

Viry, zejména virus chřipky, parainfluenza, rinoviry, RSV a adenoviry, se považují za nejčastější příčinu bronchitidy. Bronchitida způsobená bakteriemi je vzácná, nejčastěji tzv. atypickými bakteriemi. Onemocnění může být také komplikace po nachlazení, to vše proto, že oslabený imunitní systém nemůže zabránit patogenním mikroorganismům v pohybu v dýchacím systému.

Mohlo by vás zajímat:  Moč připomínající javorový sirup je příznakem velmi vzácné poruchy. Při neléčení hrozí poškození mozku

Tyto následující příznaky jasně hovoří o bronchitidě. Nejčastěji to je kašel, může být suchý nebo může zahrnovat vykašlávání sekretů, horečka, bolest na hrudi, bolesti svalů, sypot, slabost a dušnost. Pokud máte podezření na bronchitidu, pravděpodobně není nutné podstupovat zobrazovací nebo laboratorní testy, ve většině případů se nemusíte hlásit ani specialistovi, protože většinou příznaky postupně mizí asi po týdnu.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy už jsou potřebná antibiotika

Jak již bylo uvedeno, nejčastější příčinou bronchitidy jsou viry, a proto léčba tohoto onemocnění je obvykle bojem proti symptomům. Podávání antibiotik nestačí k tomu, aby u většiny pacientů přineslo očekávané terapeutické účinky, dokonce je lze považovat za škodlivé. Mělo by se pamatovat na to, že antibiotika jsou léky a stejně jako všechny ostatní mají vedlejší účinky spojené s jejich použitím, tedy průjem, zvracení, nevolnost nebo vyrážku.

Mohlo by vás zajímat:  Jíst zdravěji je snadné. Vyvážený jídelníček nemusí stát majlant, stačí zavést drobné změny

Navíc jejich zneužívání vede k tomu, že bakterie získávají rezistenci na antibiotika, což znamená, že následné kmeny mikroorganismů přestávají být citlivé na tuto skupinu farmaceutických výrobků. Stručně řečeno: bronchitida se obvykle neléčí antibiotiky, pokud etiologie infekce není potvrzena mikrobiologickými testy. Stejně jako u každé infekce i při bronchitidě je základní metodou léčby odpočinek a přiměřená hydratace.

Zdroj: https://myhealth.alberta.ca/Health/Pages/conditions.aspx?hwid=ug1873