Zima je pro chronicky nemocné pacienty náročná. Zhoršenému průběhu zabrání pouze správná ochrana

Zima je obtížné období pro mnoho lidí, kteří jsou chronicky nemocní. V souvislosti se zimou by se měli o své zdraví starat více než během jiných ročních období. Chladný a suchý vzduch může přispět k závažnosti příznaků včetně respiračních, kloubních a kožních onemocnění. V dnešním článku vám povíme o nemocech, které nás v zimě více potrápí.

Dýchací problémy

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které se vyznačuje bronchiální hyperreaktivitou, která se objevuje pod vlivem různých faktorů včetně alergenů, znečištění ovzduší nebo fyzické námahy. Průdušky se pod vlivem těchto faktorů zmenšují, což se následně projevuje astmatickým atakem, tedy náhlou dušností, dýchacími problémy, kašlem nebo pocitem sevření na hrudi.

Mohlo by vás zajímat:  Třešně patří k nejoblíbenějšímu ovoci. Málokdo tuší, že mimořádně cenné jsou i jejich stopky

Bohužel zima je pro lidi s astmatem obtížné období. Je to období chřipek a nachlazení, které můžou samy o sobě zvýšit příznaky astmatu. Chladný a suchý vzduch může navíc dráždit dýchací cesty, což je činí ještě citlivějšími a náchylnějšími k záchvatům. Pokud se tomu chcete vyhnout, zkuste šálu položit nejen na krk, ale i kolem nosu a úst, když jdete ven. To umožní vzduchu nevstoupit na dýchací cesty.

Zdroj obrázku: Freepik

Psoriáza a ekzém

Psoriáza je autoimunitní onemocnění kůže, při kterém se objevují charakteristické kožní léze pokryté šupinami. Nejčastěji se objevují kolem loktů, kolen, hýždí, jakož i na pokožce hlavy. Zpravidla závažnost kožních lézí se v letních měsících snižuje v důsledku vlivu slunce, zatímco v zimě se zvyšuje v důsledku nízkých teplot. Ekzém má genetický základ a mezi příznaky patří velmi silná suchost, svědění a odlupování kůže po kontaktu s alergeny nebo dráždivými látkami.

Mohlo by vás zajímat:  Správná poloha ve spánku předejde Alzheimerově chorobě. Vědci také varují před tou nejhorší

Máte-li psoriázu a všimli jste si, že se stav pokožky v zimě zhoršuje, obraťte se na svého lékaře. V této situaci může doporučit zahájení fototerapie, která účinně zmírňuje příznaky nemoci, zejména v zimě. Nezapomeňte také správně zvlhčovat a naolejovat pokožku a chránit ji před studeným větrem správným oblečením. Oblékejte se podle počasí, ale vyhněte se oblečení z umělých tkanin (zejména polyesteru) a vlny. Vyberte si bavlnu a nezapomeňte nosit rukavice, klobouk a šálu.

Zdroj: https://creakyjoints.org/living-with-arthritis/patient-stories/winter-chronic-illness-coping-tips/