Existují zdravé tuky? Odpověď je ano. Podívejte se, kde je najdete

Všude poslední dobou slyšíme, že tuky jsou pro lidské tělo špatné. V určitém smyslu je to pravda. Existují ale také zdravé tuky, které naše těle potřebují k tomu, aby správně fungovala. Těchto tuků bychom se rozhodně neměli obávat, protože nám mohou poskytnout mnoho pozitiv. Musíte ale vědět, po kterých produktech sáhnout a kterých se naopak vyvarovat, pokud chcete žít zdravý, šťastný a vyvážený život.

Strava s vysokým obsahem tuku způsobuje kardiovaskulární onemocnění. Ne!

Hodně lidí si to myslí, ale ve skutečnosti to není úplně pravda. Hodně záleží na kvalitě tuků, které konzumujete. Důležitý je obsah mastných kyselin (máslo, sádlo, smetana, plnotučné mléko, vysokotučný sýr, vepřové maso, kokosový olej, margarín), který pro vás není vůbec dobrý a měli byste tyto potraviny vynechat nebo omezit.

Mohlo by vás zajímat:  Jaké barvy vás dokážou uklidnit?

Doporučení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin jsou naprosto jasná. Spotřeba nasycených mastných kyselin a trans izomerů a cholesterolu by měla být co nejnižší. Tukem s nejnižším obsahem nasycených mastných kyselin je řepkový olej. Nejvyšším je naopak kokosový olej. Může se zdát velmi zdravý, ale ve skutečnosti je stejně tučný jako klasické máslo, takže se nenechte mýlit.

Vynechání tuků ze stravy také není zdravé

Lidé mají tendenci pro extrémy. Proto konzumují buď hodně tuků, nebo vůbec žádné. Oba přístupy jsou ale špatné. Rozhodně byste je neměli vylučovat ze své stravy, protože jsou pro nás naprosto nezbytné. Jsou totiž nositeli nenasycených mastných kyselin (EFA) a vitamínů rozpustných v tucích, které jsou pro lidské tělo nezbytné.

Mohlo by vás zajímat:  Od základů k pokročilým dovednostem: Kurzy UX designu pro úspěch vašich projektů

Místo kompletního odstranění tuků z jídelníčku, byste se měli soustředit na zdravé varianty této složky a konzumovat např. řepkový olej, ořechy nebo avokádo. Tyto tuky jsou pro vás pozitivní a pomohou vašemu tělu správně fungovat. Ani s nimi to ale nesmíte přehánět. Vše je o vyváženém jídelníčku, který vám přinese vše, co tělo potřebuje a budete se díky tomu cítit skvěle.

Zdroj: https://www.eatthis.com/healthy-fats/