Pití piva může skončit hůř než kocovinou. Způsobuje nemoc, kterou málokdo zná
My Češi patříme mezi pivní národy. Tento lahodný chmelový mok, bohatý na vitamín B, patří mezi nejoblíbenější nápoje u nás. Ale jak se říká, všeho moc škodí. To samé platí i zde. Pokud budeme nadměrně konzumovat pivo, tak to může vést k pivnímu břichu, závislosti na alkoholu, a dokonce může způsobit nebezpečný otok mozku.
Hyponatrémie je spojena s konzumací piva. O co se jedná? Je to porucha elektrolytů, která je zapříčiněna velmi vysokým nedostatkem sodíku v těle. Tomu jsou vystaveni hlavně sportovci, a to jak amatérští, tak i profesionálové. Vyskytuje se rovněž u dětí nebo lidí trpících chronickým průjmem.
Hyponatrémie
Jedná se o poruchu elektrolytů u lidí, kteří pijí nadměrné množství piva. Nadměrnou konzumací piva klesá hladina sodíku, kdy se zvyšuje množství vody v těle při velkém pocení. Mezi příznaky patří:
- nevolnost,
- závratě,
- potíže se soustředěním,
- zmatenost.

Jak vidíme, je velice snadné splést si účinky alkoholu s projevy hyponatrémie. Někdy je zaznamenána bolest hlavy a v těžkém průběhu záchvaty a ztráta vědomí. Příznaky hyponatrémie jsou často nepostřehnutelné. Pokud hladina sodíku v těle dlouhodobě klesne, může to vést k edému mozku, těžké kýle mozkového kmene, kómatu, a v extrémních případech i smrti.
Jak skončit s pitím piva?
Pokud patříte k milovníkům piva, není hned potřeba vzdát se pití tohoto oblíbeného chmelového moku. Pár vypitých piv příležitostně nepředstavuje žádné riziko pro náš organismus, třeba v podobě vzniku potu. Tento stav nebyl lékařsky klasifikován až do roku 1971. Ohrožena je hlavně sorta lidí, kteří pijí pravidelně ve větším množství a dlouhodobě nedbají na svůj jídelníček. Pokud dodržíte tyto základní rady a nebudete to přehánět, nic Vám nehrozí.
Pokud ovšem neumíte zůstat u pár piv, pak je opravdu lepší z dlouhodobého hlediska vzdát se konzumace úplně.
Zdroj: https://www.myamericannurse.com/beer-potomania-and-hyponatremia/