Sahat po lécích je mnohdy zbytečné. Domácí recepty uleví při nachlazení i bolestech kloubů
Když pocítíme rýmu, kašel, bolest v krku, hlavy a kloubů, většina z nás zajde do lékárny pro lék, který přinese rychlou úlevu. Je to opravdu nutné? Existují naštěstí různé recepty, které při výše zmíněných potížích pomohou.
Nachlazení či infekce?
Při potížích s nachlazením pomůže cibulový sirup. Patří totiž mezi přírodní antibiotika. Vykazuje dále protizánětlivé, antibakteriální, antivirové, antifungální, antikoagulační, antidiabetické, protirakovinné a antioxidační vlastnosti. Cibuli a cukr nachystejte ve stejném poměru. Cukr můžete nahradit medem a do směsi přidat citrónovou nebo limetkovou šťávu. Účinky sirupu jsou, že:
- posiluje imunitu,
- snižuje horečku,
- má hřejivý účinek,
- pomáhá proti suchému i vlhkému kašli.
Doporučuje se jej používat i při angíně, zánětu hltanu a hrtanu, při zápalu plic a zánětu dutin. Jeho využití je opravdu rozmanité, protože ho můžete použít i v případě, že vás trápí bolesti kloubů nebo zubů, špatně se hojící rány, bodnutí hmyzem a další.
Smícháním mléka, medu a česneku získáte další elixír, který pomáhá při potížích s nachlazením. Mléko obsahuje vitamín D, B12, vápník a draslík, které většinou v naší stravě chybí. Dále obsahuje množství vitamínu A, hořčík, zinek, thiamin a bílkoviny. To vše je nutné pro správný růst a vývoj, regeneraci buněk a regulaci imunity.
Česnek má antibakteriální, antivirové a protizánětlivé vlastnosti, skvěle působí na imunitu, snižuje horečku a pomáhá čistit dýchací cesty. Med pomáhá s kašlem.

Trápí vás kašel?
Slyšeli jste o dezertu kogel-mogel? Tento dezert ze syrových vaječných žloutků nastrouhaných s cukrem zatočí s chrapotem, bolestí v krku a suchým kašlem.
Husí sádlo se používalo k potírání hrudníku a zad před spaním. Aplikací sádla si ulevíte od kašle a usnadníte si usnutí. Husí sádlo v kombinaci s ricinovým olejem pomáhá při bolestech kolene, kyčle a páteře.
Zánět nebo zažívací potíže
Zelí má protizánětlivé účinky, obklady z jeho listů pomáhají při otocích, zánětu prsou, křečových žílách, kloubních problémech, bolesti v krku či dutinách nebo při kožních onemocněních. Zelné obklady jsou vhodné na otoky, například na nafouklá prsa, která je potřeba chladit.
I když je pampeliška plevel, přináší užitečné účinky. Květy pampelišek mají protizánětlivé, antispasmodické, choleretické a diuretické vlastnosti. Pampeliškový sirup se používá k léčbě horních dýchacích cest, při bolestech krku a kašle. Používá se také pro podporu trávení, pomůže zklidnit zanícenou pokožku a zrychlit hojení.
Zdroj: https://www.avogel.co.uk/health/immune-system/common-cold/4-natural-remedies-for-the-common-cold/