Na klíšťata jde jednoduše vyzrát. Stačí se obklopit vůní, kterou nesnesou

Na koho můžeme při procházkách v přírodě narazit? No přeci na klíšťata! Číhají téměř všude, v lesích, hustých houštinách, ale dokonce i městských parcích a místním travnatém povrchu. Jak se chránit před kousnutím? Zde je pět způsobů, jak je zastrašit.

Klíšťata se přesouvají z přírody čím dál tím blíže městům, což může být důsledkem globálního oteplování. Dříve se objevovala pouze v létě, teď už dokonce i na podzim a v zimě. Dle předpokladů se klíšťata schovávají, když teplota klesne na 4–5 °C.

Proč jsou nebezpečná a jak je poznáme?

Klíšťata poznáte jednoduše, jsou malinká zhruba 1,5 mm a vypadají jako pavoučci s větším tělem. Velice snadno se zakousnou do člověka či zvířete. Přitahuje je totiž teplo, oxid uhličitý ve vzduchu a pach potu.

Klíšťata jsou nebezpečná hlavně proto, že jejich kousnutí ani nepocítíte a hlavně přenáší nemoci, jakými jsou:

  • lymská borelióza,
  • klíšťová encefalitida.
Zdroj obrázku: Freepik

Než vyjdete do přírody, vhodně se oblečte

Velice důležitou prevencí je vhodné oblečení. Určitě je vhodné mít pokrývku hlavy, dlouhé kalhoty, halenku s dlouhým rukávem a boty zakrývající chodidla. Správný outfit nás neochrání, ale minimalizuje tak kousnutí.

Éterické oleje jsou úspěšným repelentem klíšťat. Nejvíce nesnáší ty, které obsahují čajovník, hřebíček, mátu, tymián, šalvěj, citrónovou šťávu, pačuli, bazalku, eukalyptus, pelargónii a rozmarýn. Smíchejte olej s vodou a aplikujte nejlépe ve formě rozprašovače na sebe.

Byliny, česnek nebo hřejivé mastičky

Z bylinkového nálevu si můžete připravit tělovou mlhu. Hrst bylinek zalijte vroucí vodou a nechte pár minut povařit. Připravenou směs aplikujte na tělo. Jaké jsou nejvhodnější bylinky? Levandule, šalvěj, máta, tymián, rozmarýn a meduňka. V létě bychom měli zvýšit příjem česneku v naší potravě, protože pak mění konzistenci vylučovaného potu a to odrazuje klíšťata.

Používání hřejivých mastí napomáhá k úspěšné prevenci. Obsahují totiž kafr, eukalyptový nebo rozmarýnový olej a peruánský balzám, což klíšťata nesnáší. Určitě si rozšiřte domácí zásobu všech produktů, abyste byli úspěšní a nemuseli řešit případné komplikace.

Zdroj: https://www.cbc.ca/news/canada/new-brunswick/tick-proof-conference-mount-a-1.5310479