Lidské sliny obsahují silný lék i nebezpečný jed. Tato fakta zná málokdo
Slinné žlázy v našem těle produkují sliny. Pracují nepřetržitě a v případě jejich nedostatku hrozí vážné následky. Jak důležitými jsou sliny pro naše tělo? Sliny jsou z 99,5 % čistě voda, ale těch zbývajících 0,5 % obsahuje důležité látky. Mezi ně patří bílkoviny, amyláza (v trávicím procesu štěpí sacharidy a obsahuje přes 5 000 bakterií, které tvoří flóru), baktericidní, fungicidní a antivirové látky.
Sliny slouží i k rozpoznání DNA, a to i po smrti osoby. Lidské sliny se tvoří neustále, jedinou výjimkou je, když spíme.
Sliny jako přírodní antibiotikum, ale i jako jed
Sliny jsou detekovány jako vynikající lék přírodního původu. Obsahují histatin, což je protein, který ničí patogeny, urychluje proces hojení do 16 hodin. Ve slinách je dále zastoupen silný lék proti bolesti (opiorfin). Jedná se o chemickou sloučeninu. Jeden miligram má stejné vlastnosti jako 6 mg morfinu. Slyšeli jste termín „tekuté zuby“? Tento název se používá proto, že sliny obsahují vápník, fosfáty a mnoho dalších látek chránících lidský chrup před kazy a bakteriemi.
Pro naše tělo jsou sliny neocenitelnou složkou, která zlepšuje regenerační procesy a působí antibakteriálně, ale na jiný organismus může působit jako jed. Sliny obsahují patogeny, které působením na cizí organismus vedou k vážným onemocněním. Výsledkem lidského kousnutí bývá endokarditida. U 30 % lidí, již byli kousnuti druhou osobou, byla zaznamenána infekce.
Díky slinám můžeme zjistit různé nemoci
K diagnóze různých nemocí slouží krevní odběry, ale stále častěji se setkáváme s detekcí nemoci na základě odběru slin. Kromě onemocnění imunitního, močového, sexuálního a dýchacího systému můžeme identifikovat i:
- Alzheimerovu chorobu,
- rakovinu slinivky,
- rakovinu ústní dutiny.
Na základě slin můžeme zjistit infekci HIV nebo eboly během pár desítek minut. Na základě ústního či nosního výtěru zase detekci SARS-CoV-2. K diagnostice rakoviny dutiny ústní postačí jen 5 ml slin. Diagnostika pomocí slin je levnější variantou a snižuje rizika infekce, která bývají problémem při krevních odběrech. Odběry slin slouží i k detekci psychoaktivních látek (kokainu, extáze, amfetaminu, opiátů a THC).
Zdroj: https://www.thejpd.org/article/S0022-3913(01)54032-9/fulltext