Nízké teploty škodí baterii i jiným součástem telefonu

Extrémní teploty nedělají elektronice, zejména chytrým telefonům dobře. Mráz zpomaluje chemické procesy v bateriích, snižuje jejich výkon a rychleji se vybíjí. V některých případech dokonce hrozí i vážné poškození. Baterie uvnitř smartphonů jsou složeny z kovových destiček, tedy elektrod, které jsou obklopeny elektrolytem. Během nabíjení se uvolní část iontu z pozitivní elektrody a přes elektrolyt zamíří k negativní elektrodě.

Jakmile se baterie nabije, tak se pozitivní ionty snaží vrátit ke své elektrodě. Přes elektrolyt se nedostanou, tak putují přes elektrický systém smartphonu, díky čemuž vzniká energie. Extrémní teploty narušují rovnováhu. Konkrétně mráz snižuje množství pozitivních iontů, čímž se snižuje kapacita baterie.

Mohlo by vás zajímat:  Při bolestech hlavy není nutné hned sahat po lécích. Úlevu přinesou jednoduché triky

Slabá výdrž

Ideální teplota baterií ve smartphonech se pohybuje v rozmezí 15-20 °C. Jakákoliv nižší teplota má za výsledek klesnutí celkové kapacity a rychlejší vybití. V teplotách okolo nuly klesá celková kapacita až o pětinu. U -20 °C dokonce o celých 40 %. Čím nižší teplota, tím rychleji se baterie vybíjí. Při dlouhodobém pobytu v zimě hrozí úplné poškození baterie. Rozhodně nenabíjejte nabíječkou zařízení dříve, než se aklimatizuje na pokojovou teplotu. V případě nutnosti použijte powerbanku.

food-delivery-man-with-backpack-using-his-smartphone-yellow-jacket-black-gloves-winter
Zdroj obrázku: Freepik

Ohrožen je také displej

Kromě baterie trpí i další části telefonu. Zejména skleněné plochy a LCD displeje jsou náchylné. Tekuté krystaly uvnitř LCD displeje mohou zamrzat a nastat tak komplikace se správným dotykem. Výsledkem jsou tak zhoršené a opožděné reakce.

Mohlo by vás zajímat:  Kyselá řepa je ideální chuťovkou do zimních dní. Vyvarujte se při její přípravě častých chyb

Jak chránit smartphone

V první řadě dopřejte svému zařízení dostatečnou ochranu. Noste jej v kapse, nejlépe nejblíže k tělu, aby mohlo čerpat tělesné teplo. Pomohou také různé kryty, které lépe udrží teplotu zařízení. Než se vydáte ven, nabijte telefon alespoň 30 minut, aby vygenerovalo teplo. Po příchodu domů se vyvarujte jakémukoliv použití nebo nabíjení, dokud se teplota nevyrovná. Noste s sebou sluchátka, abyste v případě nutnosti mohli provést hovor právě prostřednictvím sluchátek, a ne vytáhnutým telefonem.

Zdroj: https://blog.gaiagps.com/how-to-keep-your-phone-alive-in-cold-weather/