Zvuk z příliš tichého telefonu zesílí sklenice

Hlavně majitele levnějších telefonů často trápí, že jejich zařízení nehraje dostatečně hlasitě. Ale nemusí jít jen o modely za pár tisíc, také výrazně dražší zařízení mohou trpět stejným neduhem, třeba proto, že se jejich výrobce rozhodne raději obětovat kvalitní reproduktor a vyměnit ho za objemnější baterii s vyšší výdrží nebo třeba kvalitnější fotoaparát s jedním objektivem navíc. Naštěstí existuje relativně jednoduchý trik, jak nahradit Bluetooth reproduktor. A navíc vás nebude nic stát. K tomu lze využít pro všechny typy telefonů včetně těch tlačítkových.

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli zápachu z úst se nemusíte zavírat doma. Pomohou běžné věci a také správně provedené hygiena

Trocha fyziky ze základní školy

Zvuk je ve skutečnosti mechanické vlnění, byť pochopitelně lidským okem nepostižitelné. Zvukové vlny rozechvívají tři drobné kůstky v lidském uchu, které nám ve spolupráci s dalšími orgány ucha umožňují slyšet, respektive toto vlnění dekódovat do srozumitelné podoby. Tedy za předpokladu, že se jedná o slyšitelnou část spektra, existují také ultrazvuk a infrazvuk, které nejsme schopni slyšet. Ale zpátky k tématu. Chcete-li zvýšit hlasitost telefonu, potřebujete zesílit mechanické vlnění, které vysílá. To je jasné každému, kdo absolvoval hodiny fyziky na základní škole.

Mohlo by vás zajímat:  Mravenci jsou užiteční, na zahradě ale dokážou natropit velké škody. Tu nejlepší pomoc najdeme přímo doma
Zdroj obrázku: Freepik

Zesílení zvukových vln

A jak na to? Velmi snadno. Stačí vložit telefon do dostatečně velké sklenice nebo hrnečku tak, aby byl v nádobě celý. Zvukové vlny nádobu rozvibrují a začnou se odrážet od jejích stěn, díky čemuž bude telefon znít hlasitěji. A to aniž by se zároveň rychleji vybíjela jeho baterie. Vzhledem k tomu, že vhodnou nádobu má doma každý, jde o skutečně univerzální řešení.

Ztráta kvality

Na druhou stranu je třeba dodat, že tahle metoda se negativně podepíše na kvalitě zvuku. Ale ruku na srdce, pokud je někdo vášnivý milovník hudby a chce si vychutnat skutečně perfektní zvuk, bude mít také odpovídající poloprofesionální vybavení a navíc si nahrávky nepouští z mobilu. Takové vybavení však vyjde na desítky tisíc korun.

Zdroj: https://www.fleet.org.au/blog/musical-glasses/