Platby v hotovosti přináší zbytečná rizika a náklady navíc

Zatímco ještě před několika lety bylo nejběžnějším způsobem placení v obchodech s použitím hotovosti, v současné době se do popředí dostává bezhotovostní platební styk. Lidé více využívají své platební karty, což je pro mnohé pohodlnější. U hotovosti tak setrvávají spíše starší ročníky, které nerady mění své zvyklosti. Jakým bezpečnostním rizikům se vystavují?

Menší přehled o toku peněz

Pokud nevyužíváte internetové bankovnictví, kde máte přehled o toku svých finančních prostředků, pak v případě, že platíte v hotovosti, je dobré si vést zápisy o tom, za co jste platili. Jinak v tom nebudete mít přehled, což je jedno z úskalí hotovostního placení. Starší ročníky jsou ovšem na to zvyklé, mají systém obálek, do nichž peníze rozdělí a podle nich hospodaří.

Mohlo by vás zajímat:  Platba v hotovosti má několik omezení, ne vždy se vyplatí využít
young-man-grey-t-shirt-counting-euro-banknotes
Zdroj obrázku: Freepik

Falešné bankovky i krádež peněz

V případě placení hotovostí se více než kdy jindy můžete setkat s falešnými bankovkami. Moderní falzifikátoři využívají dokonalé tiskárny, z nichž vytisknuté bankovky jsou mnohdy těžko rozeznatelné od pravých. Chybí jim ale většinou ochranné prvky, proto je dobré se naučit je poznávat.

Peníze v peněžence vám také mohou nenechavci ukradnout, nemáte-li je vhodně zajištěné. Není proto dobré nosit peněženku například v zadní kapse na kalhotách nebo v otevřené kabelce.

Platby poštovními poukázkami jsou zbytečně drahé

Jestliže ještě stále využívat hotovostní platby, pak za různé služby možná platíte poštovními poukázkami na poště. Pro vás je to ale dost nevýhodné, protože je tu dost vysoký poplatek. Naproti tomu internetové bankovnictví i vedení účtu v bance bývá bez poplatků. I pro vás tedy bude ekonomičtější se naučit s bezhotovostním platebním stykem pracovat.

Mohlo by vás zajímat:  Správně nastavený termostat zajistí doma příjemné teplo i bez zbytečných nákladů

Znamená to ale umět se pohybovat v oblasti internetu v počítači nebo notebooku nebo mít alespoň chytrý telefon. Jakmile si na tento způsob placení zvyknete, tak vám bude připadat jako velmi jednoduchý.

Zdroj: https://www.fool.com/the-ascent/credit-cards/articles/6-downsides-to-using-cash/