Nelegální stahování je riskantní a vytváří etický problém

Lidé se mezi sebou baví o různých tématech. Čím více se dozvíte, tím více vás láká to vyzkoušet. Řeč je zejména o digitálním světě, plný filmů, seriálů, hudby, her a aplikací. Pokud byste ale měli zaplatit za vše, co vás napadne, asi by se nejednalo o nejlevnější záležitost, tedy pokud nejste milionář nebo rentiér. V takovém případě si lidé zvolí spíše skromnější cestu a pořídí si pouze to, co považují za nejdůležitější, nebo kde mají největší touhu. Na zbytek si našetří, koupí z druhé ruky nebo vypůjčí od někoho. Toto by byl stále ještě dobrý scénář, ale bohužel se najdou i takoví, kteří využívají nelegální způsob. Za vidinou úspory peněz si neuvědomují, že poškozují autory, ale i potencionálně sebe. Hodně takových souborů zdarma k dostání je infikováno malwarem.

Mohlo by vás zajímat:  Pomozte svému mazlíčkovi přečkat letní vedra ve zdraví a pohodě

Rozdíl mezi legálním a nelegálním způsobem stahování

Stahování hudby či videa, včetně filmů chráněných autorským právem z internetu je za určitých podmínek legální. Podle zákona si lze opatřit jednu kopii nějakého díla, ale pouze pro své vlastní účely, nikoliv pro sdílení. Co se týče softwaru, tak zde takový zákon neplatí. Pokud se nejedná o open-source, software, freeware či trial, tak máte smůlu. Nemůžete také sdílet cizí video bez souhlasu majitele.

download-text-keyboard-button
Zdroj obrázku: Freepik

YouTube

Kdo by neznal platformu YouTube? Tato největší databáze videí, hudebních klipů, streamu apod. je tak rozsáhlá, že by vám jeden život nestačil na zhlédnutí všech videí. Pokud se díváte na video, všechno je v naprostém pořádku. Problém nastává v ten okamžik, kdy byste chtěli dané video stáhnout. YouTube je vyloženě proti stahování jakéhokoliv obsahu z jeho platformy.

Mohlo by vás zajímat:  Crimson vám ukáže, jak dobrá dokáže být ryba. Patří k nejčistším druhům na světě

Řešení

Nebuďte příliš rozmlsaní. Udělejte si seznam, co byste chtěli. Podle toho, co vám vyjde, tak zkuste zjistit dostupnost na různých platformách, zda je požadovaný seznam k dispozici. Pokud ano, tak za pár stovek měsíčně máte vystaráno. Co se týče her, aplikací nebo jiného nákladnějšího obsahu, vyčkejte nebo si pořiďte zboží v akci nebo z druhé ruky.

Zdroj: https://www.aktv.cz/en/illegal-downloading-of-copyright-works-from-the-perspective-of-criminal-law/