Návrat po dovolené znovu do práce: vplujte do povinností v klidu

Léto patří k nejoblíbenějším ročním obdobím. Kromě teplého počasí a s ním spojených radovánek na nás čeká také další potěšení – letní dovolená! Ať už se jedná o celozávodní dovolenou řádových zaměstnanců, nebo vybranou dovolenou, je toto období velmi vítané. Někdo odlétá hned k moři nebo za exotikou, druzí dávají přednost toulkám po rodné zemi. Další mohou trávit čas na chatě nebo u rodiny, další využijí čas a odpočinou si. Lidé jsou různí, co se týče preferencí. Totéž platí také o návratu do reality a zpátky do pracovního procesu. Ne každý umí hladce přepnout do pracovního režimu. Jaké jsou tipy pro rychlou aklimatizaci?

Připravte se na pracovní den

Nejde pouze o psychickou přípravu, ale také o nachystání věcí do práce. Od nachystání pracovního oblečení až po přípravu svačiny. Každé nachystání věcí předem výrazně snižuje hladinu stresu, než kdybyste nestíhali. Dopřejte si také odpočinek a dostatečně dlouhý spánek. Sestavte si rozvrh, kde si napište, co první pracovní den udělat. Tyto jednotlivé úkoly si rozdělte a začněte tím nejjednodušším, popřípadě si složité úkoly rozdělte na více jednodušších.

Mohlo by vás zajímat:  Šedivění vlasů lze oddálit zdravým životním stylem a pestrým jídelníčkem
Zdroj obrázku: Freepik

Zůstaňte dobře naladění

Pro některé je návrat z dovolené do reality tvrdou ránou nebo frustrací. Dobrou zprávou ale je, že když zachováte chladnou hlavu, přechod do pracovního režimu bude daleko snazší. Snažte se brát návrat do běžného života jako přirozenou věc a zkuste si přenést některé návyky z dovolené i do práce. Dobrá nálada se bude odrážet také na samotné práci. Pozitivní zprávou je, že se opět shledáte s oblíbenými kolegy v práci a máte toho opravdu hodně, co si říci.

Nepřehánějte to s pracovní aktivitou

Nesnažte se vynakládat až příliš velké úsilí. Přehnaná motivace se může velice rychle přeměnit na frustraci a špatnou náladu. Začněte pozvolna tak, abyste práci stihli, ale zbytečně se nehonili. Dopřejte si prostor pro sebe, na pauzy, projděte se o přestávce na čerstvém vzduchu, pokláboste s kolegy. Po konci práce si naplánujte nějakou aktivitu, ať už sportovní, relaxační, nebo s přáteli.

Zdroj: https://www.forbes.com/sites/theyec/2022/09/09/back-from-a-long-vacation-nine-tips-for-getting-back-into-your-work-routine/