Ve vhodném oblečení jsme pro komáry a klíšťata mnohem méně atraktivní

Procházky přírodou v zimním čase mají hodně do sebe. Není to jen sníh či zmrzlá půda, ale také to, že na nás neútočí hmyz. Ten je naopak všudypřítomný v období od jara do podzimu. Svou přítomností znepříjemňuje pobyt v přírodě. Často se stane, že domů přijdeme pokousaní komáry nebo s klíštětem přisátým na těle. Víte, že i volba barvy oblečení je může od útoku odradit?

Otravný hmyz, který přenáší nemoci

Bodnutí komárem je nepříjemné v tom, že způsobuje úporné svědění. Je pak třeba většinou použít některý z krémů na hmyzí bodnutí, což problémy zmírní. Komáři v tropických oblastech přenášejí nemoci jako malárii, horečku zika nebo žlutou zimnici. U nás mohou být zdrojem lymeské nemoci. Tu způsobují i klíšťata. Vedle ní jsou přenašeči klíšťové encefalitidy. Je tedy pochopitelné, že se člověk chce před hmyzem chránit. Pomáhají repelenty i volba vhodného oblečení.

Mohlo by vás zajímat:  Až 40 procent populace sexuálně nežije. Odborníci mluví o nové civilizační chorobě
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se obléct na vycházku do lesa

Jestliže se chystáte na výlet do lesa, měli byste si vzít na sebe spíše světlejší oblečení. Na něm totiž případné klíště bude lépe vidět, takže se ho budete moct zbavit ještě předtím, než se mu podaří přisát na kůži. Kdo se chce vyhnout komářímu kousnutí, neměl by nosit červené, černé, světle modré nebo oranžové oděvy. Mouchy prý odradí žlutá, která se jim vůbec nelíbí. Do přírody proto raději volte oblečení v tlumených pastelových barvách.

Mohlo by vás zajímat:  Vědci z Karlovy univerzity určili tři typy ženského orgasmu. K výzkumu posloužil speciální vibrátor

Hmyz přitahuje pot

Pozor je třeba dávat také na pot, který ve většině případů hmyz velmi láká. V létě proto vybírejte oděvy vzdušné, ve kterých se nebudete tolik potit. Do lesa je vhodné zakrýt co největší plochu těla, aby se na kůži neměla šanci klíšťata uchytit. Nevhodné jsou kraťasy nebo tričko s krátkými rukávy do vysoké trávy, v níž se klíšťata velmi často nacházejí. To samé platí o otevřené obuvi typu sandál. Lepší jsou boty uzavřené s ponožkami.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ncezid/dvbd/about/prevent-bites.html