Hubnutí podpoří vyvážený jídelníček, dostatek spánku a pohybu

Nadváha či obezita trápí poměrně vysoké procento Čechů. V souvislosti s tím se často hovoří o civilizačních chorobách, ke kterým přebytečné kilogramy přispívají. Je tedy v zájmu každého si udržovat optimální hmotnost. K tomu nejčastěji slouží různé diety, jejichž efekt je ale mnohdy málo viditelný. Jak se zbavit nadváhy? Vyzkoušejte naše tipy.

Obvykle každý, kdo chce zhubnout, začne držet tu více, tu méně přísnou dietu. Základem je vynechat v jídelníčku tučné a příliš sladké pokrmy, živočišné tuky, polotovary a jíst více zeleniny, ovoce, libového masa, luštěnin. Důležité je také dodržovat pitný režim. Pravda je ovšem taková, že až do úspěšného konce vydrží jen ten, kdo má opravdu pevnou vůli a podporu svého okolí. Držení diety souvisí s odříkáním si toho dobrého, na co byl člověk zvyklý. Přitom hubnout lze i jinak.

Mohlo by vás zajímat:  Během zimy potřebují vlasy i pokožka speciální péči a ochranu

Dopřejte si dostatek spánku

K hubnutí kupodivu přispívá i kvalitní spánek. Většinou to znamená:

  • chodit spát v pravidelnou dobu a neponocovat,
  • vyvarovat se konzumace těžkých jídel na noc,
  • spát ve vyvětrané místnosti,
  • mít pohodlnou matraci a měkké ložní povlečení,
  • omezit sledování mobilu před spaním.

Dospělý člověk by měl spát aspoň sedm až osm hodin. Je-li tělo odpočaté a dobře zregenerované, je v pohodě i psychika. To je hodně důležité, protože hodně lidí stres vyloženě zajídá jídlem. Nebo jedí v noci, protože je honí tzv. mlsná. Obvykle ale přitom sáhnou po nezdravých potravinách, jako jsou slazené vody, různé sladkosti nebo slané brambůrky.

Mohlo by vás zajímat:  Utrácet za prášky na spaní je zbytečné. Pomohou prostředky, které navodí spánek přirozeně
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelně choďte

Pro hubnutí se doporučuje přidat na množství fyzické aktivity. Zvláště tehdy, pokud v zaměstnání osm a půl hodiny sedíte. Nemusíte jít chodit běhat, pokud vás to nebaví nebo vás z toho bolí kolena či kyčelní klouby. Veskrze zdravým pohybem, který procvičí téměř všechny svalové partie, je obyčejná chůze.

Je to pohyb pro člověka přirozený. Ideální je, jestliže u ní přidáte na rychlosti a překročíte přitom aerobní práh. Právě při něm se totiž hubnou tuky. To lze měřit například pomocí fitness náramku nebo chytrých hodinek. Výhodou chůze je také to, že si nemusíte pořizovat speciální výbavu. Stačí pohodlné oblečení a boty a můžete vyrazit.

Mohlo by vás zajímat:  Zklidnit mysl v rozbouřeném světě není lehké. Jednoduché techniky pomohou procítit přítomnost a vnitřně růst

Nezapomeňte na dodržování tekutin

Voda je nezbytnou součástí lidského organismu. Je nutné ji proto pravidelně doplňovat ve formě obyčejné vody, případně bylinných čajů a občas i neslazených minerálních vod. Když vypijete čtvrtlitrový hrnek vlažné vody ráno na lačno, podpoříte svůj metabolismus a zároveň i rychlejší spalování energie.

Zdroj: https://www.cdc.gov/healthyweight/losing_weight/index.html, https://www.nhs.uk/conditions/obesity/, https://health.howstuffworks.com/wellness/diet-fitness/weight-loss/diet.htm, https://www.sleepfoundation.org/physical-health/weight-loss-and-sleep, https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/tips-to-manage-stress-eating, https://www.cdc.gov/healthyweight/physical_activity/index.html, https://www.nhs.uk/live-well/exercise/running-and-aerobic-exercises/walking-for-health/, https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/water-essential-to-your-body