Odborníci varují před skrytou hrozbou závislosti na nikotinu. Deprese a schizofrenie mohou propuknout kdykoli

Bristolští vědci přišli se zajímavými poznatky spojenými s kouřením cigaret. Kouření cigaret může přispívat k rozvoji deprese a schizofrenie. To je vedle klasicky známých zdravotních účinků další šokující zjištění. Ovšem je nutno dodat, že je potřeba provést ještě hlubší výzkumy, aby se tato fakta ověřila. Každopádně proč tomu tak je, to si povíme v článku.

Souvislost kouření s duševními poruchami

Na základě poznatků výzkumu vědců bylo zjištěno, že v Anglii trpí ze šesti milionů kuřáků 230 000 lidí těžkými duševními poruchami a 1,6 milionu lidí depresí nebo úzkostmi. Výzkumníci tvrdí, že našli důkazy, které souvisí s

  • depresemi,
  • schizofrenií.

Tvrdí zároveň, že existuje i opačná spojitost. Ti, kteří vykazují výše zmíněné poruchy, mají větší sklony ke kouření cigaret.

Údaje byly sdíleny s vládou Spojeného království, která se snaží pomoci kuřákům přestat kouřit. Už dříve se apelovalo na to, aby bylo zohledňováno duševní zdraví kuřáků.

Zdroj obrázku: Freepik

Účinky na duševní zdraví

Jeden z autorů studie tvrdí, že neexistuje žádná pochybnost o tom, že kouření má vliv na duševní zdraví. Psychiatři a další odborníci potvrzují skutečnost, že pacienti s duševním onemocněním se stanou více závislými na nikotinu. Kouření zvyšuje riziko duševního onemocnění a zhoršuje příznaky. Nižší míra kouření nebo úplná absence zlepšuje duševní stav pacientů.

Mohlo by vás zajímat:  Klíšťata a komáři dokážou zkomplikovat život. Vyzrajte na ně překvapivě jednoduchými triky

Zároveň je potřeba dávat pozor na to, že tato závislost se nesmí brát na lehkou váhu. Dlouhodobá závislost zhoršuje fyzický i duševní stav pacienta. Burcuje nejen okolí, ale další psychiatry a zdravotníky, aby pomáhali závislým lidem vyhrát jejich boj.

Co na to říká bývalá kuřačka?

Joan Hartová je bývalá kuřačka, která trpěla depresemi. Vystoupila na mezinárodním kongresu Royal College of Psychiatrists International Congress. Tvrdí, že přestat kouřit bylo v jejím životě velice důležitým momentem. Její zdraví se zlepšilo jak po fyzické, tak po psychické stránce. I když sama ví, jak je to těžké, pomáhá ostatním a snaží se jim ukázat, že to lze zvládnout.

Zdroj: https://www.rcpsych.ac.uk/events/congresstest/programme, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788573/, https://neurosciencenews.com/smoking-schizophrenia-depression-20870/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8687814/, https://www.bristol.ac.uk/news/2022/june/smoking-causes-depression-and-schizophrenia.html, https://ash.org.uk/media-centre/news/press-releases/new-report-finds-smoking-is-a-cause-of-depression-and-schizophrenia, https://www.purdue.edu/newsroom/purduetoday/releases/2022/Q1/connection-between-tobacco-use,-mental-health-important-to-understand.html