Tropické noci brání kvalitnímu spánku. Dopady sníží správné větrání a hydratace

Vlna veder sužuje Evropu a padají teplotní rekordy. První vlna veder už nás zasáhla hned několikrát společně s tropickými nocemi. Léto ještě zdaleka nekončí a je velice pravděpodobné, že ještě nějaká tropická noc nastane. Jak se projevuje a jak se chránit?

Tropická noc většinou nastává, když denní teplota dosahuje vysokých hodnot. Za tropickou noc označujeme takovou, kdy se rtuť teploměru vyšvihne na 20 °C a více. Tropické noci ve střední a východní Evropě nebývaly tak časté. Bohužel v poslední době je tento nevídaný jev čím dál častější. V důsledku klimatických změn budeme v budoucnu tropickým nocím čelit častěji.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach potu prozradí skrytou nemoc. Na vině může být cukrovka, přetížení jater nebo nefunkční metabolismus

Co způsobují tropické noci?

Během tropických dnů je doporučeno snížit pobyt na sluníčku na co nejkratší dobu. Bohužel mnoho lidí na tato doporučení nedbá. To samé platí i o pitném režimu, kdy i mimo tropické dny někteří pijí málo, natož během tropických dnů. Často ale zapomínáme i na tropické noci. Na pozoru by měli být zejména senioři, malé děti a chronicky nemocní lidé.

Tropické noci zatěžují organismus. Organismus se večer ochlazuje, ale když jsou tropické noci, nemá k tomu příležitost. To má za následek tepelný stres, který souvisí i s potížemi se spánkem. Teplo ovlivňuje schopnost usnout, budí nás v průběhu noci a ovlivňuje pohodu po probuzení. Tropické noci mají za následek podrážděnost, bolest hlavy, problémy s koncentrací, pocit nedostatku odpočinku a regenerace.

Mohlo by vás zajímat:  Cennější než med. Včelí pyl je nabitý zdravím, posílí imunitu i dokonalé soustředění
Zdroj obrázku: Freepik

Co dál ovlivňují?

Mohou se projevit problémyklouby, hlavně u lidí trpících chronickým onemocněním. Pozor ale, to není vše. V případě vysoké teploty společně s vlhkostí se zhoršuje účinnost ochlazování těla. Tělesná teplota tak stoupá a v ohrožení začínají být orgány, které mohou selhat, což může vést až ke smrti.

S tropickými dny a nocemi je přibývá počet hospitalizací a úmrtí.

Jak bojovat s tropy?

Mezi základní užitečné a hlavně fungující rady patří:

  • zavřená okna a zatáhnuté žaluzie nebo závěsy,
  • přes den zavřená okna, večer otevřená, nebo alespoň na chvíli,
  • povlečení z přírodních tkanin,
  • v dosahu vždy sklenka vody.
Mohlo by vás zajímat:  Pstruh zachutná i těm, kteří rybám neholdují. Překvapí jemnou chutí i snadnou přípravou

Pokud se řídíte výše psanými radami, máte vystaráno. Dejte si pozor na fyzickou aktivitu. Rozhodně se nevyplatí cvičit nebo sportovat před spánkem. Fyzickou zátěží se zvyšuje tělesná teplota, která znesnadňuje usínání.

Zdroj: https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/figures/increase-in-the-number-of, https://www.healthline.com/health-news/health-dangers-during-heat-waves-can-be-worse-at-night, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3427038/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9738283/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1726691/