Auta pro seniory jsou uzpůsobena pro snazší pohyb a větší bezpečnost

Takzvaná stříbrná ekonomika, tedy zboží a služby určené primárně lidem v předdůchodovém a důchodovém věku, nabývá přesně podle předpovědí ekonomů na důležitosti. Jak evropská populace stárne a zároveň se dožívá v relativním zdraví, chtějí si lidé i ve stáří dopřávat toho, na co si zvykli během předchozích dekád. Tomu se pochopitelně přizpůsobuje trh, a tak jsou na něj postupně uváděny nové a nové produkty, včetně aut, která jsou určena především pro řidiče v pokročilém věku.

Zákon starší řidiče penalizuje

V prvé řadě je však vhodné připomenout, že zákon dává mladým, byť nezkušeným řidičům přednost před lidmi s více křížky na krku. Zatímco mladý člověk může za volant usednout v osmnácti hned poté, co úspěšně složí zkoušky v autoškole, a nadále není nijak omezován, starší lidé musí na pravidelné kontroly k lékaři, který jim musí řízení povolit. První taková prohlídka se koná v 65 letech, druhá v 68 a od té doby je třeba ji podstoupit každé dva roky.

Mohlo by vás zajímat:  Známé motorkářské gesto si vykládá většina řidičů špatně. Namísto nadávek zaslouží uznání
Zdroj obrázku: Freepik

Designové řešení vozu

Auta pro seniory mají pochopitelně řadu úprav, které mají jejich ovládání a provoz usnadnit starším lidem, kteří mohou mít potíže s pohybem. Mezi typické úpravy patří nižší podvozek či dveře s dodatečnými madly, které se navíc otevírají více než u klasických modelů, aby umožnily maximální možný komfort při nastupování. Typické bývá také kvalitnější a silnější osvětlení interiéru, masivní opěrky vedle sedadla řidiče nebo větší zpětná zrcátka. Navíc jsou i některé bezpečnostní prvky, naopak motor je většinou jen základní a nepříliš výkonný.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru auta do zimních podmínek musíme zvážit pohon, výbavu i výšku

Výbava vozu

Poněkud komplikovanější je to s výbavou auta určeného starším řidičům. Z hlediska bezpečnosti se automobilky snaží nabízet vozy s těmi nejpokročilejšími poloautomatickými asistenty, kteří jsou na trhu k dispozici. Většina starších řidičů však s takovými pomocníky není zvyklá jezdit a spíše se jim brání. Navíc je často neumějí správně využívat a leckdy ani deaktivovat. Předpokládá se proto, že trendem u aut pro seniory budou vozy bez této výbavy.

Zdroj: https://szwinsurance.com/car-modifications-and-accessories-that-keep-older-drivers-safer/