Na odběr krve je důležité tělo správně připravit. Laboratorní výsledky pak nebudou zkreslené

Příprava na odběr krve je důležitou fází, která má vliv na kvalitu získaných výsledků. Nesprávná příprava může ovlivnit výsledky, a vést dokonce k špatné diagnóze. Dávejte si hlavně pozor na konzumaci některých jídel den před odběrem.

Odběr a půst

Buďte nalačno, tedy nejezte asi 8–12 hodin před odběrem. Je třeba se zeptat lékaře zodpovědného za vyšetření, zda si objednaná diagnóza vyžaduje speciální přípravu, protože ne každý pacient musí být nalačno. Tradice odebírání krve nalačno pochází už z 19. století. Již tehdy se předpokládalo, že o kvalitě výsledků testů může rozhodnout jídlo, ale nebylo možné to dokázat. Nyní víme, že jedení jídla je spojeno se zvýšením hladiny glukózy v krvi a triglyceridů.

Mohlo by vás zajímat:  Pocit těžkých nohou může znamenat i vážný problém. Některé příznaky se nevyplatí podcenit

Pokud není doba bez jídla dostatečně dlouhá (bude kratší než osm hodin), mohou se změnit tyto parametry: protein, bilirubin, AST, ALAT, ALP a LDH, lipidové parametry, glukóza, kreatinin, močovina, sodík, a dokonce i počet leukocytů. Po jídle bílé krvinky „zkoumají“ to, co jsme jedli, a dochází pak přirozeně k nadbytečným leukocytům a zvýšenému procentu monocytů v laboratorních výsledcích.

Zdroj obrázku: Freepik

Těmto činnostem se vyhněte

Určitě se vyhněte pití alkoholu a fyzické námaze. Také si dopřejte pořádný spánek. Neměli byste jíst příliš sladká nebo mastná jídla. Nepoužívejte léky, které nemáte předepsané lékařem. 12 hodin před plánovanou návštěvou v laboratoři se vzdejte pití kávy, čaje a jiných nápojů, které dodávají do těla kofein. Také se nedoporučuje jít k odběru během nemoci.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejné koření s neobyčejnými účinky: pro vaření je ho škoda, bobkový list je lepší spálit

Po odběru byste se měli vyhnout zvýšenému stresu a námaze. Nekuřte nejméně jednu hodinu před odběrem krve a těsně před odběrem se snažte relaxovat. Personál by měl být plně informován o lécích, doplňcích stravy a rostlinných přípravcích. Všechny tyto faktory mohou ovlivnit výsledky testů, což může zapříčinit nepravdivé výsledky. Po odběru je dobré počkat v čekárně ještě několik minut, pokud by vám náhodou bylo nevolno.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319080