V létě potřebují děti chránit před vysokými teplotami

Při vysokých letních teplotách přesahujících 30 stupňů venku je zvláště důležité pečovat nejen o pitný režim dětí, ale také mít na paměti, že malé děti mají odlišný způsob termoregulace než dospělí. Nepostačuje pouze zajistit jim dostatečný přísun vody, ale je nezbytné chránit je i jinými způsoby. Je absolutně nepřijatelné nechat děti samotné v rozpáleném automobilu, ať už jde jen o krátkou chvíli, jako například při rychlé návštěvě pekárny.

Ochrana před úpalem a onemocněním

Prázdniny jsou oblíbeným obdobím zejména dětí, ale je důležité pamatovat na prevenci úpalu a dalších zdravotních potíží, které by mohly být životu nebezpečné. Často se totiž děti nedokážou samy chránit nebo si uvědomit potřebu dostatečné hydratace. Je tedy na nás dospělých, abychom na to mysleli za ně. Kromě zajištění dostatečného přísunu tekutin je také důležité, abychom oblékli děti do prodyšných oděvů a chránili jejich obličej.

Mohlo by vás zajímat:  Sauna tělu prospívá v mnoha ohledech. Je důležité dodržet pravidla
Zdroj obrázku: Freepik

Správné oblečení pro novorozence

Už od útlého věku je nutné dbát na správné oblečení dětí. U novorozenců je obzvláště důležité vybrat vhodné oblečení, které je nezatíží při horkém počasí. Stejně jako dospělí potřebují i děti pocítit příjemný proud vzduchu. Proto je vhodné oblékat je stejně jako sebe samého, přizpůsobovat oblečení aktuální teplotě. Při pobytu na přímém slunci lze použít přikrývku hlavy. Je však důležité, aby pobyt na slunci nebyl příliš dlouhý.

Bezpečné hraní na venkovních hřištích

Pokud se rozhodnete s dětmi navštívit venkovní hřiště, je nezbytné vědět, jak reagovat na horko a přehřátí, zejména pokud se děti nějakou dobu intenzivně pohybují. Je důležité vybrat hřiště s dostatečným množstvím stínu, kde si děti mohou odpočinout. Při hodně vrstvách oblečení se zhoršuje termoregulace, což může vést k bolesti hlavy, a dokonce i omdlení. Při přechodu z horkého venkovního prostředí do chladnější místnosti je nutné postupovat pomalu, aby nedošlo k nebezpečně velké změně teploty. V noci není třeba dítě příliš oblékat, může klidně spát bez pyžama, pokud mu to vyhovuje. Pocení dítěte může ovlivnit jeho vnímání teploty a v některých případech způsobit horečku.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/9-tips-to-help-kids-keep-safe-during-summer, https://health.clevelandclinic.org/summer-safety-tips-for-kids/, https://www.parkview.com/blog/expert-tips-to-keep-baby-cool-this-summer, https://www.webmd.com/children/dehydration-heat-illness, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507838/