Enormní chuť na sladké může ukazovat na cukrovku

Rezistence na inzulín a cukrovka mají na rozdíl od zdání mnoho běžných znaků. Jedním z nich je skutečnost, že obě tyto choroby výrazně zvyšují touhu po sladkostech. Je to ale smůla, protože příliš velká konzumace sladkostí může zhoršit průběh obou nemocí.

Touha po sladkém

Existuje mnoho důvodů, proč lidé chtějí sladkosti. Někteří jedí ze stresu, zatímco ostatní cítí zvýšenou chuť na sladké v důsledku některých nemocí (např. cukrovky) nebo užívaných léků (zejména antipsychotik nebo glukokortikosteroidů). Při konzumaci sladkostí se v těle uvolňuje mnoho chemikálií – mimo jiné serotonin nebo endorfiny, které zlepšují náladu, uklidňují a přinášejí relaxaci. Je to automatický signál pro tělo, že chce sladké, a mozek chce v průběhu času stále víc.

Mohlo by vás zajímat:  Spálení sluncem vždy ovlivňuje pokožku

Lidí s inzulínovou rezistencí a cukrovkou se týká další mechanismus, kvůli kterému mají chuť na sladkosti. Je to hypoglykémie neboli snížení hladiny glukózy v krvi pod normální hodnotu. Nejčastěji se objevuje po dlouhé přestávce od jídla během dne a při nepravidelné stravě. Hypoglykémie zvyšuje uvolňování inzulínu a způsobuje silnou touhu sníst něco sladkého, aby se zvýšila hladina glukózy v krvi. Taková sladká touha obvykle končí skutečností, že člověk sní mnohem více cukru, než potřebuje.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy se touha stává problémem

Skutečnost, že tělo čas od času vyžaduje něco sladkého, je zcela normální a neměla by způsobovat úzkost. Problém však nastává, když se taková touha začíná objevovat příliš často. Pomyslná červená kontrolka by se měla rozsvítit i tehdy, když tuto chuť nemůžeme ovládat. Když místo jednoho koláče sníme celou krabici najednou a stále máme málo. V této situaci stojí za zvážení, jaký je důvod, a dojít ke zdroji problému. Někdy je to těžké, někdy je nutná pomoc specialisty, například psychoterapeuta nebo psychologa.

Mohlo by vás zajímat:  WHO bije na poplach. Alkohol každý rok zabije až 3 miliony lidí

Lidé s inzulínovou rezistencí nebo cukrovkou, kteří se každý den drží správné stravy, se nemusí úplně vzdát sladkostí. Měli by je jíst zřídka, s mírou. Je mnohem lepší, když tělo příjme malé množství něčeho sladkého několikrát týdně, než se držet dlouhou dobu a pak sníst celý balíček bonbonů najednou nebo spořádat čokoládové tyčinky a krabici zmrzliny.

Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23586900/
https://www.healthhub.sg/live-healthy/1364/diabetes-and-sweet-tooth
https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/enjoy-food/eating-with-diabetes/food-psychology/sugar-cravings