Spálení sluncem vždy ovlivňuje pokožku
Určitě už každý zažil spálení sluncem a vybaví si zrudlou, bolestivou a svědivou kůži. Nejednomu člověku už dokázalo spálení pěkně znechutit dovolenou u moře. Co se týče spálení, může být doprovázené ještě úpalem. Jenomže mnoho lidí si mylně myslí, že po zahojení kůže má vystaráno, to je bohužel omyl. Spálení sluncem způsobuje stárnutí kůže a je hlavní příčinou rakoviny kůže. Jak poznat, že jste se spálili, a jakým způsobem jednat?
Spálení sluncem a příčiny
Spálení poznáte jednoduše. Objeví se po nadměrném vystavení pokožky slunci. Spálení je typické narudlou barvou, která je citlivá a horká na dotek. Změny pocítíte po několika hodinách, většinou k večeru. Spálit se můžete i v soláriu.
Naše pokožka obsahuje melanin, stejně jako je ve vlasech a oční duhovce. Jedná se o pigment, který nás chrání před UV zářením a určuje barvu pokožky. Melanin produkuje buňky – melanocyty. Vystavením kůže slunci produkuje pokožka více melaninu. Na těle se pak objeví tmavší zbarvení. Pokud melanocyty nepracují správně rychle, může dojít ke spálení. Poškození sluncem se hromadí v kůži a během života může vést až k rakovině.
Pozor by si měli dávat zejména tito lidé
Nejzranitelnějšími lidmi vůči spálení jsou:
- lidé se světlou pletí,
- lidé s citlivou pokožkou,
- pracovníci nebo sportovci venku,
- lidé, kteří tráví hodně času ve vodě.
Mezi další lidi patří hlavně ti, kteří nechrání svou pokožku ochrannými krémy, kteří užívají některé léky (fotosenzibilující), a konzumenti alkoholu (alkohol přispívá k dehydrataci kůže).
Existují tři úrovně spálenin. Spálení 1. stupně poškozuje pouze vnější vrstvu kůže a hojí se samo během několika dní. Náchylnější jsou lidé se světlou pletí a zarudlá kůže může být doprovázena bolestmi hlavy, horečkou a únavou. U spálenin 2. stupně už je potřeba odborná léčba, jelikož je narušena pokožka a škára. Osoba pociťuje velké bolesti doprovázené zimnicí, závratí, bolestí hlavy, nevolností, svalovými křečemi, dezorientací a křečemi. Vzácné jsou spáleniny 3. stupně, které už na rozdíl od 2. stupně poškozují i nervy. Popáleniny už nemusí být tak bolestivé, protože může dojít k úplnému odumření kožní tkáně. Tady už je nutná specializovaná léčba.
Jak probíhá léčba?
U spálenin 1. stupně aplikujte chladivé gely a mastičky, dodržujte pitný režim a vyhýbejte se slunci, pokud je to možné, popřípadě buďte oblečení a namazaní opalovacím krémem s vysokým ochranným číslem. U 2. stupně je podobný postup s tím, že pokud se objeví puchýře a otoky, je potřeba navštívit lékaře. U popálenin 3. stupně je nutno vyhledat okamžitě lékařskou pomoc.
Kromě předčasného stárnutí kůže se mohou objevit kožní léze, potíže se zrakem, a dokonce i rakovina, proto je namístě dodržet všechna opatření.
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sunburn/symptoms-causes/syc-20355922, https://www.nhs.uk/conditions/sunburn/, https://my.clevelandclinic.org/health/body/22615-melanin, https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/melanocyte, https://www.hackensackmeridianhealth.org/en/healthu/2022/07/27/get-sunburned-easily-a-dermatologist-explains-5-reasons-why, https://www.healthline.com/health/first-degree-burn, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24527-second-degree-burn, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24531-third-degree-burn, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21858-sunburn