WHO bije na poplach. Alkohol každý rok zabije až 3 miliony lidí

Světová zdravotnická organizace nedávno vydala prohlášení, že globálním problémem není pouze koronavirus a s ním související zdravotní komplikace, ale také alkohol, který se drží již několik let na prvních příčkách, co se týče počtu úmrtí. Nejnovější průzkumy ukazují, že situace okolo alkoholu je velmi děsivá.

Studie ukazují, že i malé množství alkoholu dokáže poškodit orgány

Nejnovější poznatky, které WHO uvedla, jsou jasné. I malé množství vypitého alkoholu vede k závažným zdravotním komplikacím a onemocněním, která mohou být smrtelná. WHO poslala světu zprávu, která přináší zajímavé i děsivé informace o vlivu alkoholu na naše tělo. Jedno z 20 úmrtí na celém světě způsobí právě alkohol.

Ročně se jedná o tři miliony lidí, kteří to možná jednou s alkoholem přehnali, nebo si postupně ubližovali malým dávkami. Ať tak, nebo tak, alkohol by se měl omezit celosvětově. Rok co rok sice počet úmrtí klesá, ale ukázalo se, že 2,3 milionu zemřelých jsou muži. Mnoho úmrtí bylo způsobeno tím, že opilý člověk sedl za volant nebo měl osobní problémy a svůj život ukončil sebevraždou.

Mohlo by vás zajímat:  Tahle vitamínová bomba postaví okamžitě na nohy. Nachlazení bude během chvíle minulostí
Zdroj obrázku: Freepik

Alkohol může i za předčasná úmrtí

Pokud alkoholu neholdujete, můžete být rádi. I malé množství u osob, které nejsou na jeho účinky zvyklé, může způsobit zdravotní komplikace, které mohou vyústit až ve smrt. Světová zdravotnická organizace vypočítala, že 7,2 % předčasných úmrtí je spojených právě s vypitým alkoholem. Odborníci upozorňují na daný problém už několik let a chtějí, aby byli lidé více informovaní o dopadu alkoholu na zdraví.

Mezi časté konzumenty alkoholu patří až 2,3 miliardy lidí na celém světě, z toho přibližně 80 % tvoří muži. Lidé často konzumují vysokoprocentní alkohol, například vodku nebo slivovici, o něco méně procent lidí má rádo pivo nebo víno. Počet úmrtí ale naštěstí klesá, za poslední roky to bylo o 0,6 %.

Zdroj: https://www.who.int/news/item/21-09-2018-harmful-use-of-alcohol-kills-more-than-3-million-people-each-year--most-of-them-men