Obezita nemá snadné řešení. Zohlednit je třeba několik zdánlivě nedůležitých hledisek

Co je obezita? Stav, kdy se v lidském těle ukládá nadměrné množství tuku, což je způsobeno nerovnováhou mezi množstvím energie přijaté potravou a energií, která je vydávaná na každodenní činnosti a fyzické aktivity. Nejedná se rozhodně o pouhý estetický problém, ale o závažný jev vedoucí k dalším přidruženým onemocněním, jako je hypertenze, oběhové obtíže, vysoký cholesterol, nebo přímo cukrovka. Pro léčbu obezity je klíčové zjistit příčinu, ale také zavést do života pacienta zdravé zásady a změnit jeho přístup k jídlu jako takovému.

Mohlo by vás zajímat:  Souvisí mezi sebou obezita a deprese?

Obezita jako diagnostikovaná nemoc

Odborníci se shodují, že diagnóza je prvním krokem k možnému vyléčení. Je nutné vyšetření z medicínského i psychologického hlediska, protože jen samotné předepsání zdravého jídelníčku nemusí mít žádný vliv. Zjištění příčin obezity vede naopak k minimalizaci jevu, kdy dochází k opětovnému nabírání kil navíc a dalším komplikacím. Komplexní a mezioborový přístup přináší trvalé výsledky, jak dokládají dvacetileté zkušenosti dietoložky Ewy Gajkové z Centra pro léčbu obezity v polském Krakově.

Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny vzniku obezity

Toto onemocnění vzniká z rozličných příčin, podle odborníků hraje roli těhotenská cukrovka v době vývoje plodu nebo následná porodní váha miminka. Mezi nejčastější příčiny dále patří:

  • hormonální poruchy,
  • inzulinová rezistence,
  • cukrovka,
  • metabolické potíže.
Mohlo by vás zajímat:  Dobře nastavený jídelníček dodá energii, vitalitu a radost ze života

Nejčastějším důvodem ale podle obezitoložky Gajkové je pravidelný větší příjem kalorií než jejich výdej.

Špatné stravovací návyky jako důvod číslo jedna

Příliš kalorická jídla, nevhodné načasování a málo pohybu, to vede ke špatným stravovacím návykům už v dětství a zakládá na potíže v dospělosti, kdy se přidává psychologický aspekt, stres a touha po jídle na uklidněnou nebo za odměnu. Lidé jídlem řeší také emoce a stresovou zátěž. Základem léčby by tak měla být změna jídelníčku a zvýšení fyzické aktivity, někdy je však nutná i farmakologická nebo chirurgická léčba. Neméně podstatná je psychologická pomoc pro odstranění škodlivých vzorců chování a pro osvojení metod pro ovládání svého chování.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323691