Dřevěný popel je vhodné hnojivo pro zeleninu a trávník

V současné době v mnoha rodinných domech najdeme také krbová kamna nebo krby, které slouží k vytápění. Vytvářejí příjemnou atmosféru. Je hezké pozorovat, jak v nich plápolá oheň. Na druhou stranu vzniká během spalování dřeva popel, který je nutné likvidovat. Většinou asi končí v popelnici. Je to ale škoda, protože se dá využít ještě jinak. Jak na to?

Co všechno obsahuje dřevěný popel

Dřevěný popel vzniká spalováním dřeva. Už naši předkové ho využívali jako účinné hnojivo. Popel totiž obsahuje fosfor, draslík, hořčík a vápník, což jsou látky, která rostlinám, keřům i stromům prospívají. Je proto vhodné ho na zahradě využít k dodání těchto živin do půdy, a podpořit tak růst okrasných i užitkových rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Rozmrazit zámek u auta lze i bez speciálního prostředku. Geniální trik vyjde na pár korun

Popel ze spáleného dřeva je možné přidávat na záhon, kde rostou rajčata nebo okurky. Je jím možné pohnojit trávník. Na druhou stranu by se neměl používat u rostlin acidofilních, protože půdu odkyseluje.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak hnojit dřevěným popelem

Nejčastěji je dřevěný popel k dispozici po zimní topné sezóně. V zimě proto na to pamatujte a popel si schovávejte na jaro. Právě v tento čas je vhodné dřevěný popel k hnojení využít. Pokud to nestihnete zjara, pak můžete hnojivo aplikovat na podzim.

Mohlo by vás zajímat:  Na trávníku se vodou šetřit nevyplácí. Jedině správná zálivka vytvoří na zahradě hustý koberec

Na jaře ochráníte rostliny před nebezpečnými škůdci a popel dodá rostlinám energii k bujnějšímu růstu. Na podzim zase rostliny popel ochrání před chladem. Je dobré kontrolovat pH půdy, aby nebyla pak příliš kyselá, protože popel obsahuje vápník. Můžete ho na záhon rovnou nasypat okolo rostlin, případně ho smíchat s dalším hnojivem.

S dřevěným popelem nakládejte opatrně

Jsou také situace, ve kterých je lepší dřevěný popel raději na zahradě nepoužívat. Je to hlavně v období setí. Pro sazenice by to bylo naráz příliš mnoho minerálů. Nemají ho rády také některé citlivější rostliny. A o acidofilních rostlinách jsme se již zmiňovali.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/using-wood-ashes.htm