Dřevěné prvky na zahradě potřebují na jaře ošetřit. Důležitá je ochrana před vnějšími vlivy

Dřevo je krásným prvkem v interiérech i ve venkovním prostředí. Nevýhodou jeho použití na zahradě je menší odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Déšť, vítr nebo sluneční paprsky mohou na dřevěných částech, nehledě na to, zda je to plot, stůl, domek, nebo terasa, napáchat obrovské škody. Z toho důvodu se doporučuje před sezónou veškerou dřevěnou výbavu očistit a ošetřit. Jakým způsobem postupovat a jaké prostředky použít?

Jaro jako čas úklidu

Jaro je v plném proudu, ale teplé dny se střídají s těmi deštivými, dokonce mohou hrozit ještě přízemní mrazíky. Nehledě na nepřízeň počasí je jaro dobou, kdy je potřeba začít s pracemi na zahradě, zejména s úklidem, se kterým se pojí také další úkoly. Kde začít? Rozhodně terasou, která potřebuje zbavit napadaného listí a drobných hrubých nečistot. Musí se dokonale zamést, v některých případech omýt a usušit. Poté je potřeba dřevo ošetřit impregnací, která zvýší jeho odolnost, zamezí rozvoji plísní a ochrání před škodlivým vlivem UV záření.

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli zápachu z úst se nemusíte zavírat doma. Pomohou běžné věci a také správně provedené hygiena
Zdroj obrázku: Freepik

Pro přirozenou krásu

Jaké přípravky použít pro ošetření dřevěné terasy a prken? Vodorovná plocha inklinuje k nadměrnému zadržování vody, která proniká do nitra materiálu. Dřevo se deformuje, křiví a vznikají v něm praskliny. Často se mění zabarvení, přičemž dopady působení vlhkosti mohou být nevratné. Jak terasu zachránit? Vhodnou impregnací, která navrátí krásu, ale současně zabrání destrukci materiálu, je tungový olej, který se lisuje z ořechů stromu druhu pryšce, známého pod názvem tungový strom (Vernicia fordii). Použití je možné na běžné i exotické dřevo.

Mohlo by vás zajímat:  Nalezený telefon lze vrátit do rukou majitele několika cestami

Hydrofobní nátěr zachrání plot i domek

Mezi další dřevěné části patří ploty nebo zahradní domky, které jsou vystaveny vlhkosti a slunečním paprskům taktéž celoročně. Vhodným nátěrem jim lze prodloužit trvanlivost, hodí se použít přípravky s příměsí vodoodpudivých vosků, které navrátí lesk, zároveň ochrání povrch před pronikáním molekul vody. Nátěr odolává také plísním. Impregnace dřevěné zahradní architektury, nábytku a dalších částí se provádí přípravky v přírodních odstínech, existují rovněž v barvách, včetně módní šedé nebo zelené.

Zdroj: https://www.primrose.co.uk/blog/decoration-2/wood-treatment-in-the-garden/